BRATISLAVA. Premiér a kandidát na prezidenta Robert Fico spolu s maďarským kolegom Viktorom Orbánom, ktorý má pred parlamentnými voľbami, vo štvrtok slávnostne spustia prepojenie plynovodných sústav Slovenska a Maďarska.Slovensko stojí pred dilemou, ktorú by skutočný štátnik dokázal vyriešiť
Okrem oficialít však Fico musí riešiť aj reálne problémy s plynom pre Ukrajinu.
Utorňajšie bruselské rokovania o spätnom toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu totiž nepriniesli jasný záver. Dohoda o novej prepojke približne za 20 miliónov eur stále nepadla.
Oficiálne stanovisko Európskej komisie hovorí, že pokračovať sa bude približne o tri týždne, keď sa vyjasnia technické detaily.
Nová prepojka, ktorá by chránila Ukrajinu pred závislosťou od dovozu plynu z Ruska, má byť hotová aspoň do konca roka. Tlačí na to Brusel, ktorý sa tak snaží Ukrajine zlepšiť vyjednávaciu pozíciu s Ruskom.
Kde vziať peniaze
Fakty
O spätnom toku
Plyn, ktorý smeruje z Ukrajiny, sa za hranicou otočí naspäť. Nemôže zostať priamo na Ukrajine, pretože tam je ešte jeho vlastníkom Gazprom.
Ide o plyn z Ruska určený pre západných klientov. Tí ho zazmluvnili priveľa, a platiť zaň musia, či ho odoberú, alebo nie.
Ruský denník Kommersant vidí za problémami pri dohode o reverze Slovensko.
Cituje šéfa East European Gas Analysis Michaila Korečkina, podľa ktorého má Slovensko výhodný kontrakt s Gazpromom na posielanie plynu z Ruska ďalej do Európy, ktorý nechce ohroziť.
Ten tvrdí, že aj keď Gazprom využíva terminál vo Veľkých Kapušanoch len na 40 percent, platí za 85 percent. Ceny plynu pre samotné Slovensko zasa určuje dlhodobý kontrakt s Rusmi, ktorý sa občas môže otvoriť a prerokovať znova.
Limitom, aby Slovensko naplno rozbehlo práce na novej prepojke, je najmä otázka, kto ju zaplatí. Štát vraj nevidí záruky na to, že sa bude reálne využívať a že Ukrajina bude za plyn aj platiť.
„Každá pomoc má svoje hranice a je nejako ekonomicky limitovaná,“ povedal Fico. Dúfa, že plynovod preplatí Brusel.
Ten reaguje, že na posledných rokovaniach ešte nebola o financovaní reč, rokovali na ňom okrem euroúradníkov iba zástupcovia ukrajinského a slovenského tranzitéra plynu. Komisia však hľadá možnosti, ako na projekt prispieť, „ak sa to ukáže nevyhnutné“.
Peter Marčan z Inštitútu pre energetickú bezpečnosť si myslí, že tunajší tranzitér plynu eustream by si mal počkať na záruky, či sa mu projekt oplatí. Firmu manažérsky ovláda Energetický a průmyslový holding. Druhú časť akcií vlastní štát.
Odborník v oblasti energetiky Karel Hirman predpokladá, že Európska komisia dosiaľ nemala mandát na to, aby sľúbila peniaze na prípojku na Slovensku.
„Európska únia teraz vytvára nejaký fond na pomoc Ukrajine, z toho by sa to mohlo čiastočne uhradiť,“ myslí si Hirman.
Čas sa kráti
Aby sa koncoročný termín stihol, budú sa musieť krajiny s plynovodom ponáhľať. Predpokladá sa, že samotná výstavba prepojky by mohla trvať v najoptimistickejšom variante sedem mesiacov od podpisu dohody.
Utorňajšie rokovania sa vraj zaoberali práve tým, ako rýchlo možno prepojku zrealizovať. Teraz sa budú hľadať záruky, že Ukrajine bude mať kto plyn cez Slovensko poslať.
Hlásila sa k tomu napríklad nemecká RWE, ktorá má plynu zazmluvneného od Gazpromu podobne ako mnohé ďalšie firmy priveľa.
Zaplatiť ho musí, či ho odoberie, alebo nie. Možnosť otočiť plyn za slovenskoukrajinskými hranicami tak môže lákať.