Kto stratí prácu a bude žiadať Sociálnu poisťovňu o takzvanú podporu v nezamestnanosti, nebude musieť dokladovať, že u zamestnávateľa naozaj pracoval.
"V záujme zníženia administratívneho zaťaženia zamestnávateľov Sociálna poisťovňa s účinnosťou od 1. apríla 2014 nebude pri podávaní žiadosti o dávku v nezamestnanosti požadovať vyplnené tlačivo „Potvrdenie zamestnávateľa na účely nároku na dávku v nezamestnanosti“," vysvetľuje poisťovňa.
Pozrú sa do systému
Ešte do konca marca musí nezamestnaný doniesť potvrdenie. Prípadne Sociálna poisťovňa o vystavenie a doručenie tohto tlačiva požiada priamo zamestnávateľa.
Po novom - od apríla - však bude Sociálna poisťovňa žiadať od zamestnávateľa potvrdenie len v prípade, ak bude mať vážne pochybnosti. Nezamestnaného s tým však zaťažovať nebude.
Podľa Sociálnej poisťovne nebude problém ani v tom, že by žiadateľ o dávku v nezamestnanosti nedostal peniaze z dôvodu neposkytnutia údajov.
"Za účelom zistenia obdobia poistenia v nezamestnanosti klienta ako i dosiahnutých vymeriavacích základoch v rámci konania o dávke v nezamestnanosti bude Sociálna poisťovňa od apríla 2014 vychádzať z údajov vedených v jej informačných systémoch," dodáva poisťovňa.
Treba splniť podmienky
Nárok na dávku má pritom každý, kto si v posledných troch rokoch aspoň dva roky, teda 730 dní, platil poistenie v nezamestnanosti. Pri zamestnancovi, ktorému sa končí pracovný pomer na dobu určitú je táto podmienka trochu miernejšia. Jemu sa 730 dní spočítava za posledné štyri roky a nie tri.
Musí sa samozrejme zahlásiť do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Spôsob skončenia pracovného vzťahu nemá vplyv na nárok na dávku v nezamestnanosti, jej výšku ani na dobu jej poskytovania. To znamená, že dávku v nezamestnanosti dostanete či už ste dali výpoveď vy alebo zamestnávateľ.
Výška dávky je 50 percent z vymeriavacieho základu za obdobie dvoch rokov, pred zahlásením sa do evidencie.
Výška podpory je však ohraničená. V súčasnosti je dávka v nezamestnanosti v maximálnej výške 820,50 eura. Od júla to bude 839,90 eura.
Dávku v nezamestnanosti Sociálne poisťovňa vypláca mesačne pozadu na účet alebo v hotovosti prostredníctvom pošty.
Ak sa vám podarí nájsť si prácu skôr ako vám Sociálna poisťovňa vyplatí celú dávku v nezamestnanosti (teda za šesť mesiacov), môžete požiadať o jednorazové vyplatenie 50 percent z dávky "za zostávajúcu časť podporného obdobia". Podmienkou však je, že budete poberať dávku v nezamestnanosti aspoň tri mesiace.
Kedy máte nárok
Príklad
Osoba bola zamestnaná od 1. januára 2008 do 15. marca 2014 (počas zamestnania nemala žiadne obdobie prerušenia poistenia v nezamestnanosti).
Od 16. marca 2014 do 1. apríla 2014 je dočasne práceneschopná.
Do evidencie uchádzačov o zamestnanie bude zaradená od 2. mája 2014. Nárok na dávku v nezamestnanosti si uplatní predložením písomného oznámenia o zaradení poistenca do evidencie uchádzačov o zamestnanie dňa 04. mája 2014.
Posudzované obdobie troch rokov pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie je obdobie od 2. mája 2011 do 1. mája 2014.
Ako obdobie poistenia v nezamestnanosti sa zohľadní obdobie od 2. mája 2011 do 15. marca 2013, t. j. 1050 dní. Podmienka nároku na dávku v nezamestnanosti bude splnená.
Obdobie dočasnej pracovnej neschopnosti po skončení zamestnania nie je obdobím, ktoré by sa považovalo za obdobie poistenia v nezamestnanosti, a to bez ohľadu na prípadné poberanie nemocenského, preto sa na túto dobu v konaní o nároku na dávku v nezamestnanosti neprihliada.