BERLÍN, BRATISLAVA. Začalo sa to v roku 2009, keď po desiatich rokoch predstavenstvo odmietlo predĺžiť zmluvu šéfredaktorovi spravodajstva nemeckej verejnoprávnej ZDF Nikolausovi Brenderovi.
Bolo to prekvapenie, pretože mal rešpekt novinárov, urobil si meno ako človek, ktorý dokáže odolávať politickým vplyvom, a vo funkcii ho chcel aj vtedajší riaditeľ televízie Markus Schächter.
V predstavenstve mala väčšina jej členov blízko ku konzervatívcom (CDU/CSU), pod vedením vtedajšieho hesenského premiéra a kresťanského demokrata (CDU) Rolanda Kocha. Ten rozhodnutie predstavenstva najhlasnejšie obhajoval tým, že televízii klesá sledovanosť.
Odborníci pripomínali, že kvóty nemôžu ísť vo verejnoprávnej televízii na úkor kvality, ktorú Brender presadzoval, a pripomínali, že politikom sa skôr nepáči jeho nezávislosť.
Po siedmich rokoch Koch rozhodnutie stále obhajuje.
„Nešlo o novinársku integritu Nikolausa Brendera. Sme ako zástupcovia ľudí oprávnení vykonávať našu zodpovednosť,“ povedal podľa magazínu Der Spiegel.
Nesmie to byť štátna televízia
Nemecká ZDF
Jedno z najväčších verejnoprávnych médií v Európe, ktoré funguje spolu s televíziou ARD a rozhlasom Deutschlandradio,
Začala vysielať v roku 1961 a vybudovala si imidž rešpektovanej a profesionálnej televízie.
ZDF štartovala s 2200 pracovníkmi, dnes ich je 3500.
V roku 2012 mala obrat viac ako dve miliardy eur,
Najvyššiu sledovanosť malo doteraz semifinále majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2006 futbal medzi Talianskom a Nemecko, ktoré sledovalo takmer 30 miliónov divákov
Nemecký ústavný súd s ním nesúhlasí. V utorok rozhodol, že politici musia znížiť svoj vplyv na verejno-právnu televíziu.
Mnohé pravidlá, podľa ktorých funguje verejnoprávna televízia, označil súd v rozpore s ústavou. Do roku 2015 sa preto musia prijať nové pravidlá, na základe ktorej bude ZDF fungovať.
Súd vyhovel žalobe dvoch spolkových krajín Porýnia-Falcka a Hamburgu, ktoré sa po odvolaní Brendera obrátili na súd, aby posúdil, či štát a politické strany nemajú priveľký vplyv na televíziu.
„Verejno-právny vysielateľ má odzrkadľovať názory v spoločnosti, ale nesmie sa stať štátnou televíziou, ktorá iba rozširuje názory vlády a exekutívy. Štát má veci v televízii organizovať a niesť za ňu zodpovednosť, ale nemá určovať obsah programu,“ rozhodol súd.
Zmena zloženia grémií
Súd zároveň obmedzil vplyv štátu a politických strán na ZDF.
V dozornej a televíznej rade sa musí podiel „osôb blízkych štátu“ znížiť z terajších 44 percent na tretinu.
Dve tretiny v grémiách pritom majú byť po novom zástupcovia spoločenských skupín ako športu, cirkvi, odborov a ochrancov životného prostredia.
Spolurozhodovať o nich nemajú ako doteraz premiéri spolkových krajín.
Brender rozsudok privítal. „Myslím, že spory o moju osobu sa nakoniec oplatili. Rozsudok rázne určuje hranice politikom pri ich vplyve. Zaisťuje nezávislosť novinárčiny vo verejno-právnych médiách a ochraňuje slobodu ZDF,“ povedal pre televíziu ARD.