Agentúrnu správu sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Správa štátnych hmotných rezerv ani v stredu nevysvetlila, prečo nakúpila obilie a cukor od firmy podnikateľa Igora Rattaja, a nie priamo od farmárov.
Rattaj je partnerom J&T Private Equity Group, ktorá spoluvlastní lyžiarske strediská TMR a podiel má aj energetickom podniku EPH.
Hoci šéf úradu Kajetán Kičura prišiel na zasadnutie parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo, no výbor nerokoval, lebo chýbali poslanci za vládnu stranu Smer.
Vysvetlia to po voľbách
„Je to jasný zámer odložiť rokovanie na akýkoľvek termín po prezidentských voľbách,“ tvrdí exminister pôdohospodárstva a poslanec Zsolt Simon (Most-Híd). Poslanci majú opäť rokovať o čudnom nákupe na budúci týždeň.
Kičura podľa agentúry TASR poprel, že by štát nakupoval pšenicu a cukor za výrazne vyššie ceny od Rattajovej firmy Montir.
„Čo sa týka konkrétnej dražby, je pravdivá a bude presne vysvetlené, prečo je taká cena. Dostanete detailnú odpoveď nielen o zákonnosti, ale aj o ekonomike celého obchodu,“ povedal.
Správa štátnych hmotných rezerv odmieta na otázky novinárov odpovedať, kým sa neskončí preverovanie obchodu s Rattajom. Nezodpovedané tak ostáva, prečo hľadala dodávateľov obilia a cukru cez centrálne obstarávanie.
Tender zverili iným
Tender, ktorého víťazom sa stali tri firmy vrátane Montiru totiž neorganizovali štátni úradníci, ale hmotné rezervy zverili jeho réžiu Centrálnej obstarávacej agentúre Ruskov. Pri centrálnom obstarávaní by sa mali spojiť viaceré štátne inštitúcie, aby vedeli vyrokovať lepšie podmienky.
Nevedno, aký zmysel malo centrálne obstarávanie pre Správu štátnych hmotných rezerv, keď agrokomodity nakupovala len sama pre seba.
Pri centrálnom obstarávaní tovar predražuje aj poplatok, ktorý úspešné firmy odvádzajú obstarávacej agentúre.