Mnohí živnostníci, prenajímatelia nehnuteľností a ďalšie skupiny ľudí majú opäť naponáhlo. Na priznanie príjmov za minulý rok – alebo oznámenie o odklade – sú už len tri pracovné dni vrátane toho dnešného.
Pomoc
Úradné hodiny
- Daňové úrady sú do piatka otvorené od 8.00 do 18.00. V pondelok budú otvorené až do 19.00.
- Call centrum finančnej správy slúži na linke 0850 123 360. Dnes a zajtra do 19.00, cez víkend do 16.00 a v pondelok až do polnoci.
„Termín na podanie daňového priznania je posledný marcový deň,“ upozorňuje finančná správa.
Daňové úrady predĺžili stránkové hodiny, na call centrum finančnej správy môžete volať aj cez víkend. Ľudia sa snažia zorientovať v tlačivách a predísť chybám, pre ktoré by museli prísť na opravu.
Pomôže elektronický formulár
„V príslušných kolónkach na každej strane tlačiva treba vypísať daňové identifikačné číslo (DIČ). Ak daňovníkovi nebolo pridelené, tak doplní rodné číslo,“ pripomína hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Často nie je vyznačený druh priznania, chýba údaj o tom, za aké zdaňovacie obdobie sa podáva. „Pokiaľ je to za minulý rok, tak treba doplniť rok 2013.“
Väčšine chýb tohto druhu možno predísť vyplnením tlačiva cez portál finančnej správy. Kľúčový problém elektronického formulára typu B – nesprávny výpočet stotín v základe dane zníženom o nezdaniteľné časti – je už odstránený. „Aplikácie eDane Java v. 2014 a tiež eDane Windows sú plne funkčné.“
Čo internetová aplikácia nevyrieši, je úplnosť podania. „Daňovník by si mal skontrolovať všetky strany tlačiva, či sú kompletné, či nezabudol na prílohy,“ pokračuje Macíková. Často chýba aj podpis, vyžaduje sa aj vo vyhlásení o dvoch percentách a pod prílohami v tlačive typu B.
Nestíhate? Oznámte odklad
Kto nestíha, opäť môže oznámiť predĺženie lehoty. Príjmy zo zahraničia, ktoré si vyžadoval odklad v minulom roku, už nie sú podmienkou.
„Každý, kto si chce lehotu predĺžiť, je povinný oznámiť to daňovému úradu najneskôr do 31. marca,“ informuje finančná správa. Do pondelka túto možnosť využilo viac ako 27-tisíc daňovníkov.
Na posledný deň tohto mesiaca sa pripravuje aj Slovenská pošta. Dlhšie bude otvorené na 85 poštách, väčšinou v krajských a okresných mestách.
Oneskorenci môžu navštíviť „nonstop“ poštu na Tomášikovej ulici v Bratislave. Daňové priznanie alebo oznámenie o odklade od vás preberie aj o polnoci.
Čo je dôležité
1.Povinnosť priznať príjmy
Daňové priznanie za rok 2013 musí podať každý, kto dosiahol zdaniteľné príjmy vyššie ako 1867,97 eura. Výnimku má len zamestnanec, ktorý požiadal zamestnávateľa o zúčtovanie preddavkov.
Samostatne zárobkovo činná osoba je povinná priznať príjmy aj vtedy, ak nepresiahli túto sumu, ale vykazuje daňovú stratu.
2.Lehota na priznanie
Riadna lehota uplynie 31. marca 2014. Kto nestíha, má možnosť odkladu – o tri mesiace, v prípade príjmov zo zahraničia až o šesť mesiacov. Predĺženie lehoty treba oznámiť daňovému úradu, a to do konca marca.
3.Tlačivo
Zamestnanec podáva daňové priznanie typu A. Pre všetkých ostatných daňovníkov je určený typ B.
4.Daňový bonus
Rodič má nárok na daňový bonus, ak jeho aktívne zdaniteľné príjmy v roku 2013 dosiahli aspoň 2026,20 eura. Živnostník musí navyše vykázať kladný rozdiel medzi príjmami a výdavkami (čiastkový základ dane).
Ročný bonus na jedno vyživované dieťa je 254,64 eura.
5.Zníženie základu na daňovníka
Vyžaduje sa čiastkový základ dane z aktívnych príjmov. Ak je do 19 458 eur, daňovník má nárok na nezdaniteľnú časť na seba v celej výške – 3735,94 eura.
U poberateľa starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku záleží na súčte vyplatených dávok.
6.Zníženie základu na manželku
Aj odpočítateľná položka na manželku môže dosiahnuť 3735,94 eura, pre jej vlastné príjmy sa znižuje. Naopak, neráta sa zamestnanecká prémia, daňový bonus ani prídavok na dieťa a rodičovský príspevok.
7.Zníženie základu na penzijné sporenie
Pribudla možnosť zníženia základu dane o dobrovoľné príspevky na dôchodkové sporenie, a to do výšky 943,20 eura.
8.Splatnosť dane
Daň treba zaplatiť v lehote na podanie priznania.
9.Minimálna úhrada
Vypočítaná daň na úhradu sa neplatí, ak nejde o viac ako päť eur.
10.Preddavky na daň
Kto má daňovú povinnosť vyššiu ako 2500 eur, bude povinný platiť preddavky zodpovedajúce jej výške.
Dôchodcovia nemusia prerobiť
Každému, kto mal nízku mzdu, sa oplatí podať priznanie.
Dôchodcovi, ktorý v zamestnaní či na dohodu nezarobil viac ako 1867,97 eura, sa oplatí podať daňové priznanie. Štát mu vráti preddavky na daň zrazené zamestnávateľom.
„Dôchodcovi vznikne daňový preplatok a daňový úrad mu vráti tento preplatok na základe žiadosti, ktorá je súčasťou daňového priznania,“ informuje finančná správa.
Ďalšou výhodou môže byť nárok na odpočítateľnú položku na daňovníka alebo jej časť.
Poberateľ starobného, predčasného alebo výsluhového dôchodku si zníži základ dane, ak celoročný súčet penzií nepresahuje 3735,94 eura. „Potom nezdaniteľná časť na daňovníka predstavuje rozdiel medzi sumou 3735,94 eura a vyplatenou sumou dôchodku.“
Vyplňte a pomôžte
Tlačivo daňového priznania môžete vyplniť na stránke Finančnej správy, máte však aj iné možnosti. Aplikácia "Daňové priznanie pomáha" vám umožní zadarmo spracovať priznanie a zároveň 2 % pomôcť niektorej z neziskoviek. Kliknite na www.danovepriznaniepomaha.sk