WASHINGTON. Federálny rezervný systém (Fed), ktorý v USA plní úlohu centrálnej banky, v rámci druhého kola záťažových testov zamietol kapitálové plány piatich bánk. Odôvodnil to obavami o kvalitu ich programov. Informovali o tom agentúry DPA a Bloomberg.
Presnejšie, Fed zamietol plány bánk Citigroup, Royal Bank of Scotland Group, HSBC Holdings a Banco Santander. Piata banka Zions Bancorp z Utahu neprešla už prvým kolom záťažových testov, nesplnila totiž kritériá Fed pre minimálnu výšku kapitálových rezerv.
Ďalšie dve veľké banky Goldman Sachs Group a Bank of America prešli záťažovými testami až po tom, keď zredukovali svoje plány na spätné odkúpenie akcií a výšku dividend.
Fed podrobil záťažovým testom 30 najväčších bánk v krajine vrátane amerických dcér zahraničných finančných ústavov. Ich cieľom bolo zistiť, či by zvládli podobný kolaps na finančných a akciových trhoch a pád ekonomiky, ako v krízových rokoch 2007-2009.
Druhé kolo malo odhaliť, či sa banky pri svojich plánoch na spätné odkúpenie akcií alebo vyplatenie dividend príliš nespoliehajú na svoje kapitálové rezervy. Čím majú totiž k dispozícii menej kapitálu, tým sú počas krízy zraniteľnejšie.
Solídne kapitálové rezervy sú podľa Fed zárukou, že banky budú schopné poskytovať dostatok úverov domácnostiam aj podnikom a plniť svoje finančné záväzky i v čase hospodárskej krízy.
A práve v prípade Citigroup dospela americká centrálna banka k záveru, že jej kapitálové plány majú veľa nedostatkov. Zakázala jej zvýšiť dividendy a odkúpiť spätne ďalšie akcie, pretože vzhľadom na stav jej financií je ťažké odhadnúť, ako by zvládla prudký pokles ekonomiky.