BRATISLAVA. Až 91 % z opýtaných projektantov hlasovalo za uzákonenie honorárového poriadku pre projektové práce s minimálnymi cenami tak, ako je to aj v Nemecku. Informovala o tom dnes hovorkyňa Slovenskej komory stavebných inžinierov (SKSI) Viktória Čapčíková.
Zákonné stanovenie minimálnej hranice za svoj honorár totiž považujú za riešenie súčasnej situácie na stavebnom trhu, keď je na Slovensku mnohokrát skloňovaná nekvalita a zlyhania spoľahlivosti objektov v stavebníctve.
"Nekvalita projektových prác nie je dôsledkom vzdelania, či praxe a kvalifikačných predpokladov autorizovaných inžinierov. Problémom sú dumpingové ceny za projektové práce. Dôsledkom takýchto podprahových cien je nekvalita, možné havárie, či zlyhania stavieb niekedy až s fatálnymi následkami na ľudských životoch. Za nízku cenu nemôžeme očakávať vysokú kvalitu a projektant je na Slovensku nútený ponúknuť tú najnižšiu cenu, pretože práve tá je základným kritériom, ktoré rozhoduje, či zákazku získa, či nie," vysvetlil predseda SKSI Vladimír Benko.
Predseda SKSI navrhuje uzákoniť honorárové poriadky so stanovením minimálnych cien za projektové práce podľa vzoru Nemecka.
V roku 2009 platili honorárové poriadky v Nemecku len pre projektantov s nemeckým občianstvom, čo bola podmienka EÚ, podľa ktorej nemôžu byť diskriminovaní ostatní členovia krajín EÚ.
Takéto uzákonenie honorárových poriadkov by však na Slovensku zobralo prácu slovenským projektantom, pretože zahraniční projektanti by mohli ponúkať investorom dumpingové ceny a Slováci by museli dodržiavať zákonom stanovenú hranicu minimálnej ceny za svoj projekt.
Od roku 2013 sa však v Nemecku podarilo uzákoniť honorárové poriadky platné bez výnimky pre všetkých projektantov, ktorí vykonávajú projektové a inžinierske činnosti na území Nemecka. Takýto vzor by chceli nasledovať aj slovenskí projektanti.