Ľudí, ktorým exekútor siahol na dôchodok, ubúda. Kým vlani sa ich počet pohyboval okolo 34-tisíc, teraz ide o 25 728 dôchodcov.
„Tento pokles bol spôsobený predovšetkým zmenou právnej úpravy od 1. novembra 2013. Osobe, ktorá je poberateľom dôchodku, stanovuje vyššiu sumu, ktorú nie je možné z dôchodku zraziť," informuje Sociálna poisťovňa.
Fakty
Základná suma
Suma, ktorá sa nesmie zraziť z dôchodku, je vo výške životného minima jednej plnoletej osoby.
Na každú vyživovanú osobu sa k tejto sume pripočítava 50 percent životného minima.
Životné minimum je 198,09 eura mesačne. V júli sa zvykne valorizovať.
Pred zmenou vládneho nariadenia o rozsahu zrážok nezáležalo na tom, či povinný (dlžník) poberá dôchodok alebo nie. Povinný zostatok z príjmu predstavoval 60 percent životného minima. Od novembra je dôchodok pod ochranou do sto percent životného minima - 198,09 eura.
„Posúdiť možnosť ďalšieho vykonávania zrážok alebo určiť novú sumu zrážky bolo potrebné aj v tých konaniach, ktoré sa začali pred nadobudnutím účinnosti novej právnej úpravy, v dôsledku čoho sa približne 11-tisíc dôchodcom prestali zrážky vykonávať a väčšine dôchodcov sa suma zrážky znížila,“ pokračuje poisťovňa.
Ak dôchodca niekoho živí, jeho príjem je pod ochranou až do 150 percent životného minima; to platí aj na manžela, ktorý má samostatný príjem.
Výnimkou je prípad, keď sa zrážky vykonávajú na úhradu pohľadávky výživného na maloleté dieťa. „Na úhradu takejto pohľadávky sa suma zrážky určuje poberateľovi dôchodku rovnako ako každej inej osobe, a to z dôvodu uprednostnenia zvýšenej ochrany zákonných nárokov maloletého dieťaťa,“ dodáva poisťovňa.