Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
RATISLAVA. Ceny v eurozóne sa v marci podľa predbežného odhadu Eurostatu zvýšili iba o pol percenta. Je to ich najpomalší rast od novembra 2009. To zaskočilo aj ekonómov.
Hlavným dôvodom, prečo je blízko nuly, sú ceny energií, ktoré už dlhšie klesajú, a ceny potravín, ktoré medziročne rastú pomaly. No veľmi nerastú ani ceny služieb či priemyselných tovarov.
Z rovnakého dôvodu ceny na Slovensku vo februári medziročne klesli o 0,1 percenta. Infláciu blízko nuly čakajú ekonómovia u nás aj v marci.
To znamená, že medziročne nezdraželi pohonné látky a ani ceny potravín. Ak niektorá položka mohla v marci rásť rýchlejšie ako vo februári, bola to najskôr zelenina.
O riziku poklesu cien, teda o deflácii sa hovorí v eurozóne niekoľko mesiacov. Obavy potvrdzuje aj vývoj v Nemecku. V marci tam rástli ceny odhadom o jedno percento, teda podobne ako vo februári.
Čaká sa, čo ECB urobí
Európska centrálna banka (ECB) považuje pre ekonomiku eurozóny za dobrú dvojpercentnú infláciu v strednodobom horizonte.
Preto sa čaká, aké prijme opatrenia, aby ceny rástli rýchlejšie. Mohla by napríklad začať kupovať štátne dlhopisy krajín eurozóny. Túto možnosť už neodmieta ani Nemecko.
Menší priestor vidia ekonómovia v znižovaní úrokových sadzieb. Základný úrok ECB je dnes iba 0,25 percenta. A keď si komerčné banky uložia peniaze v centrálnej banke na jeden deň, dostanú za to nulový úrok.
„Nepredpokladám, že by ECB šla do záporných sadzieb,“ hovorí hlavný ekonóm Patria Finance David Marek.
Riziko deflácie v eurozóne zvyšuje aj ruskoukrajinský konflikt.
„Ak by sa zaviedli obchodné sankcie medzi Západom a Ruskom, viedlo by to k stagnácii európskej ekonomiky. Potom je to už iba krok od deflácie,“ hovorí Marek.
Dlhodobý pokles cien sa neočakáva
O škodlivom vývoji pre ekonomiku sa hovorí, keď ceny klesajú dlhšie obdobie za sebou.
Národná banka Slovenska odhadla, že pravdepodobnosť zápornej inflácie u nás štyri nasledujúce kvartály za sebou je len 20 až 25 percent.
Rýchlejší rast cien ako v súčasnosti čakajú ekonómovia až v druhej časti roka. Vtedy by mohli začať viac míňať domácnosti, čo by aj ceny potiahlo nahor.