Ak sa pracovný pomer zamestnanca končí ku koncu apríla, ako sa mu bude počítať dovolenka? Na koľko dní dovolenky má nárok?
Nárok zamestnanca na dovolenku sa posudzuje samostatne pre každý kalendárny rok. Rozhodujúce je pritom najmä, či zamestnanec v danom kalendárnom roku vykonával prácu u toho istého zamestnávateľa najmenej 60 dní.
Do tohto času sa napr. započítava aj čas, počas ktorého bol zamestnanec na lekárskom vyšetrení alebo na vyšetrenie sprevádzal svoje dieťa. Na druhej strane obdobie, počas ktorého bol zamestnanec dočasne práce neschopný, sa do tohto času nezapočíta.
Ako sa počíta dovolenka
Koľko ste pracovali, taký máte nárok
- Základá výmera dovolenky je 4 týždne (20 dní, ak pracujete od pondelka do piatka).
- Od 33. roku veku máte nárok na 5 týždňov dovolenky (25 dní pri práci od pondelka do piatka).
- Pomerná časť dovolenky sa počíta ako 1/12 dovolenky.
- Pri odpracovaných 4 mesiacoch máte nárok na 4/12 dovolenky.
- Pri 25 dňoch dovolenky máte nárok na 8,33 dňa dovolenky.
- Na pomernú časť dovolenky máte nárok, ak ste odpracovali aspoň 60 dní u toho istého zamestnávateľa.
- Ak ste u jedného zamestnávateľa odpracovali len 21 až 59 dní máte nárok na dovolenku za odpracované dni.
- Ak ste odpracovali menej ako 21 dní, nemáte nárok na dovolenku.
(rag)
Nárok zamestnanca na dovolenku priamo závisí od počtu odpracovaných dní. Na účely Zákonníka práce je však potrebné rozlišovať medzi pomernou časťou dovolenky za kalendárny rok a tzv. dovolenkou za odpracované dni.
Ak zamestnanec vykonával počas roka u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní vznikne mu nárok na pomernú časť dovolenky za kalendárny rok. Ak zamestnanec pracoval len 21 až 59 dní vznikne mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Ak zamestnanec nevykonával prácu ani 21 dní, nárok na dovolenku nemá.
Základná výmera dovolenky za kalendárny rok je najmenej 4 týždne a ak zamestnanec v danom kalendárnom roku dovŕši aspoň 33 rokov, najmenej 5 týždňov.
Pomerná časť dovolenky je za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru 1/12 dovolenky za kalendárny rok.
Ak sa teda pracovný pomer končí 30.04.2014 a za predpokladu, že zamestnanec odpracoval u zamestnávateľa od začiatku roka 2014 viac ako 60 dní, má pri skončení pracovného pomeru nárok na 4/12 dovolenky za kalendárny rok .
Je zamestnanec pri skončení pracovného pomeru povinný vyčerpať si časť dovolenky, na ktorú má nárok?
Zamestnávateľ má právo nariadiť čerpanie dovolenky zamestnanca. Zamestnanec je oprávnený a zároveň povinný čerpať dovolenku, len ak mu zamestnávateľ čerpanie zvyšného nároku na dovolenku nariadil alebo umožnil.
V praxi túto možnosť zamestnávatelia pri skončení pracovného pomeru využívajú najmä tak, že nariadia zamestnancovi čerpanie dovolenky počas plynutia výpovednej doby.
Pokiaľ zamestnancovi zostane nevyčerpaná dovolenka aj po skončení pracovného pomeru, teda po uplynutí výpovednej doby, je zamestnávateľ povinný nevyčerpanú časť dovolenky zamestnancovi preplatiť.
Čo v prípade, že zamestnanec z dôvodu skončenia pracovného pomeru vyčerpal viac dovolenky ako bol jeho skutočný nárok?
Ak zamestnanec čerpal viac dní dovolenky než na koľko mu vznikol nárok je povinný po skončení pracovného pomeru vrátiť zamestnávateľovi vyplatenú náhradu mzdy za časť dovolenky, na ktorú mu nárok nevznikol, resp. na ktorú stratil nárok.