Mnohé ženy len nedávno porodili prvé dieťa a už plánujú otehotnieť znova. Každú z nich zaujíma, či bude dostávať materské, prípadne v akej výške.
Budúca mamička musí splniť dve podmienky súčasne: mať nemocenské poistenie alebo byť tehotná v čase jeho zániku a mať aspoň 270 dní v tomto systéme v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
Funkčné poistenie
„Ak zamestnankyňa čerpá rodičovskú dovolenku a z dôvodu ďalšieho pôrodu nastupuje na materskú dovolenku, nárok na materské mať bude,“ tvrdí hovorca Sociálnej poisťovne Peter Višváder.
Poistenie zamestnanej ženy je síce počas rodičovskej dovolenky prerušené, ale nástupom na materskú sa automaticky obnoví.
„Ak by počas rodičovskej dovolenky skončila pracovný pomer a nevzniklo by jej žiadne nemocenské poistenie, nárok na materské pri ďalšom dieťati by nemala,“ pokračuje poisťovňa. Jedinou výnimkou je prípad, keď je už tehotná.
Po zániku poistenia plynie ochranná lehota. Tehotnej žene trvá osem mesiacov.
Ráta sa aj prerušenie
Zamestnankyňa na rodičovskej splní aj druhú z obligátnych podmienok nároku na materské.
„Do 270 dní sa započítava aj obdobie prerušenia povinného poistenia z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky,“ pripomína Višváder.
Žena, ktorej pracovný pomer sa skončil počas rodičovskej, má len jednu možnosť zaistiť si materské: nepovinný nemocenský systém. Do úvahy prichádza aj vtedy, ak už nie je možné získať 270 dní poistenia.
Vysoké odvody, nízka dávka
„Na účely splnenia tejto podmienky možno započítať aj potrebný počet dní z akéhokoľvek ukončeného nemocenského poistenia vrátane obdobia prerušenia (...) z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky,“ píše Sociálna poisťovňa.
Nevýhodou tejto možnosti sú vysoké vstupné náklady a nízke materské – základ na výpočet dávky je v minimálnej možnej výške.
Reťazový pôrod a nárok na materské
Čo riešia ženy, ktoré čakajú druhé dieťa? Sociálna poisťovňa odpovedá na najčastejšie otázky.
Som dva roky na rodičovskej dovolenke. Pracovný pomer mi stále trvá, som znova tehotná a v máji nastupujem na materskú dovolenku. Z čoho sa mi vypočíta materské?
Ak ste u zamestnávateľa v roku 2013 nedosiahli žiadny príjem, výška materského sa určí z predpokladaného príjmu, ktorý by ste dosiahli v máji 2014. Napríklad, ak máte v pracovnej zmluve mzdu 900 eur, výška materského sa určí z tejto sumy.
Počas rodičovskej dovolenky so mnou zamestnávateľ ukončil pracovný pomer. Som tehotná, termín pôrodu mám koncom augusta – ak sa od 1. mája prihlásim na dobrovoľné nemocenské poistenie, budem mať nárok na materské?
Ak sa prihlásite, splníte podmienku existencie nemocenského poistenia. Pokiaľ ide o požadovanú dĺžku poistenia, splníte aj túto podmienku. Je možné započítať akékoľvek ukončené nemocenské poistenie vrátane obdobia prerušenia poistenia zamestnanca z dôvodu čerpania rodičovskej dovolenky.
A z čoho mi vypočítate dávku?
Výška materského sa určí z takzvaného minimálneho vymeriavacieho základu, pretože nesplníte podmienku aspoň 26 týždňov nepretržitého dobrovoľného nemocenského poistenia.
Zdroj: Informačno-poradenské centrum Sociálnej poisťovne
Nároky a sumy
1.Všeobecné podmienky nároku
Zamestnankyňa má nárok na nemocenskú dávku, ak má nemocenské poistenie alebo je v ochrannej lehote a nemá príjem za prácu.
Iná povinne alebo dobrovoľne poistená osoba môže mať príjem, len musí mať zaplatené všetky odvody.
2.Ochranná lehota
Trvá sedem dní po zániku nemocenského poistenia. Len tehotná žena je pod ochranou osem mesiacov.
3.Nárok na materské
Vyžaduje si najmenej 270 dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom.
4.Sadzba
Materské na deň je 65 percent reálneho alebo pravdepodobného denného základu poistenkyne.
5.Denný základ na výpočet dávky
Dôležitý je súčet hrubých miezd alebo iných relevantných príjmov v rozhodujúcom období. Denný základ je podiel tejto sumy a počtu dní tohto obdobia.
6.Rozhodujúce obdobie
Závisí od dĺžky posledného nemocenského poistenia. Spravidla je to kalendárny rok pred nástupom na materskú.
Ak dobrovoľné poistenie netrvá nepretržite aspoň 26 týždňov, vychádza sa z minimálneho základu.
7.Obmedzenia
Denný základ sa určí najviac z 1,5-násobku priemernej mzdy v predminulom roku. Teraz je obmedzený sumou 39,6987 eura. Za dlhší mesiac jej zodpovedá dávka 800 eur.
8.Dĺžka materskej
Nárok na materské je 34 týždňov. Osamelej žene trvá 37 týždňov a ak ide najmenej o dvojičky, tak 43 týždňov.