Žien, ktoré si zabezpečia alebo zvýšia nárok na materské, ubúda. Sociálna poisťovňa vlani vyplácala len čosi vyše 21-tisíc dávok tohto druhu z dobrovoľného nemocenského poistenia.Reťazové pôrody sú v obľube
Dôvodom je obmedzenie rozsahu nepovinného systému, ku ktorému došlo vo februári 2012.
„Ak dobrovoľné nemocenské poistenie fyzickej osobe vzniklo pred 1. februárom 2012, trvalo aj po tomto dátume, ale získaním 270 dní zo zákona zaniklo,“ píše Sociálna poisťovňa.
Možnosť zužitkovať sólo odvody sa definitívne rozplynula v prvej polovici minulého roka. Posledným poistenkyniam, ktoré stihli otehotnieť, uplynula osemmesačná ochranná lehota.
Drahý nepovinný balík
„Na dobrovoľné nemocenské poistenie sa možno prihlásiť minimálne v kombinácii s dobrovoľným dôchodkovým poistením,“ pripomína hovorca poisťovne Peter Višváder.
Materské
Zmeny v tomto roku
Minimálne odvody na dobrovoľné nemocenské
a dôchodkové poistenie sú 133,42 eura mesačne.Denný základ na výpočet nemocenskej dávky je najviac 39,6987 eura. Maximálne nároky sa premietnu do materského vo výške 800 eur.
Nárok na výplatu dávky už neohrozí odstupné či príspevok pri narodení dieťaťa od zamestnávateľa.
Najnižšie odvody v tomto roku dosahujú najmenej 133 eur mesačne a už vonkoncom nie je zaručená ich výnosnosť.
Vždy sa vyžaduje najmenej 270 dní účasti v systéme, čo znamená, že sa musíte prihlásiť ešte pred otehotnením. Súčasne platí, že poistenie musí plynúť v čase nástupu na materskú. Jedinou výnimkou je jeho zánik v čase tehotenstva.
„Zároveň upozorňujeme na to, že treba splniť podmienku zaplatenia poistného riadne a včas.“
Z úspory nie je veľký úžitok a ani nebude
V predminulom roku poisťovňa vyplácala vyše 32-tisíc dávok z nepovinnej schémy. O rok neskôr usporila 5,5 milióna eur. Vývoj verejných financií však nenahráva zmenám v prospech mamičiek.
Ministerstvo práce neavizuje zvýšenie sadzby materského zo 65 percent denného základu ani predĺženie materskej dovolenky z 34 týždňov.
Niektoré poistenkyne poteší aspoň automatické zvýšenie maximálneho materského. Vždy začiatkom roka sa na základe vývoja ekonomiky upravuje horná hranica denného základu na výpočet nemocenských dávok.
„Zamestnankyňa, ktorá pracovala celý minulý rok, dosiahne maximálne materské napríklad vtedy, ak jej (priemerný) mesačný príjem v roku 2013 bol vo výške 1207,50 eura a viac,“ napísala poisťovňa.
Menej príjmov na ťarchu
Menšou zmenou k lepšiemu je, že nárok na výplatu nemocenských dávok už neohrozí odstupné či príspevok pri narodení dieťaťa zo sociálneho fondu zamestnávateľa. Novelou zákona o sociálnom poistení účinnou od začiatku roka sa takýto príjem prestal považovať za prekážku.
„Od 1. januára 2014 ovplyvní materské len príjem za vykonanú prácu v období poberania dávky.“
Niektoré deti netreba nahlásiť
Ženy na materskej dovolenke s druhým dieťaťom neoznamujú, ako je postarané o staršieho potomka.
Rodičia detí, ktoré najskôr vo februári dovŕšili tri roky, musia oznámiť úradu práce, kto sa o ich potomka stará. Mamičiek, ktoré sú na materskej dovolenke s druhým dieťaťom, sa to však netýka.
„Podľa zákona (o prídavku na dieťa) nemajú túto povinnosť osoby, ktoré sú s dieťaťom na materskej a súčasne počas nej ďalšie dieťa v starostlivosti dovŕši vek troch rokov,“ informuje ústredie práce.
Nová oznamovacia povinnosť je jedným z opatrení na ochranu detí pred násilím. Zopár medializovaných prípadov viedlo k odhaleniu, že štát ani obce nevedia, ako je postarané o deti od troch rokov do začiatku povinnej školskej dochádzky.
Výnimku majú aj ženy, ktoré sú na „predĺženej“ rodičovskej dovolenke – z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu dieťaťa.