Stále väčší počet seniorov v rozvinutých krajinách ovplyvňuje ekonomiku a politiku, ohrozuje sociálne služby a zmier medzi generáciami. Politici, ekonómovia a vedci diskutujú o riešeniach.
TOKIO, BERLÍN. Tento rok sa v Japonsku predá viac plienok pre dospelých, ako pre deti. Obyvateľstvo krajiny vychádzajúceho slnka sa v roku 2006 stalo najstaršou spoločnosťou sveta a starne extrémne rýchlo. Podiel seniorov sa od roku 1970, keď tvorili sedem percent viac ako strojnásobil. Vyplýva to zo štúdie nemeckej poisťovacej spoločnosti Allianz.
Stredný vek japonského obyvateľstva rýchlo stúpa, v súčasnosti je na približne 45 rokoch, štúdia predpokladá jeho zvýšenie do roku 2025 na 50 rokov. Počet ľudí nad 65 rokov stúpol medzi rokmi 1970 a 1995 zo siedmich na 14 percent. V roku 2006 prekročil dvadsať percent a toto číslo rastie veľmi agresívne.
V iných rozvinutých krajinách, ktoré tiež starnú, je to výrazne pomalšie. Francúzsku trval podobný nárast podielu seniorov zo siedmich na 14 percent celé storočie, Japonsku naň stačilo 25 rokov. Pomer seniorov voči ľuďom v produktívnom sa prudko zvyšuje.
Detskí voliči?
Kým podľa štatistiky Allianz teraz sto pracujúcich živí 42 seniorov, o 15 rokov budú už musieť uživiť 50 ľudí v dôchodkovom veku. Dvaja produktívni Japonci teda budú musieť financovať jedného dôchodcu plus detí a mladých ľudí v predproduktívnom veku, či matky starajúce sa o svoje deti.