Agentúrnu správu sme ahradili autorským textom SME.
ATÉNY, BRATISLAVA. V októbri 2012 trvala jej návšteva šesť hodín a Gréci otvorene prejavili protinemecké nálady.
V uliciach boli policajti, protiteroristické jednotky a ostreľovači, ktorí museli nasadiť slzotvorný plyn a obušky.
Proti ním stálo viac ako 40-tisíc demonštrujúcich Grékov, ktorí na plagátoch obliekli nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú do nacistickej uniformy.
To bolo Grécko dva roky po faktickom bankrote, ekonomika klesala o šesť percent a nezamestnanosť dosiahla nový rekord – 26 percent u dospelých a 59 percent u mladých.
Kancelárke, ktorá v Európe presadzovala tvrdé škrty na záchranu eura, to dali Gréci pocítiť.
Príde Merkelová
V piatok príde Merkelová do Atén opäť. Fanúšikov jej nepribudlo, nálada v krajine sa nezlepšila, nezamestnanosť je stále rekordná, ale grécka ekonomika prekvapila niektorými číslami.
Tento rok by mohla prvýkrát za šesť rokov o takmer jedno percent rásť a deň pred návštevou kancelárky sa prvý raz po štyroch rokoch vrátila silno zadlžená krajina na kapitálové trhy.
Záujem bol nečakane veľký, podľa ministerstva financií sa predalo až 90 percent dlhopisov.
Prvé správy agentúry Reuters uvádzali,že do štátnej kasy pôjdu za päťročné štátne dlhopisy tri namiesto očakávaných dva a pol miliardy eur a vláda ušetrí aj na úrokoch, keďže to nebude 5,3 ako dúfali Gréci, ale len 4,95 percenta.
"Udalosťou dnešného dňa je slávnostný návrat Grécka na trhy. Je to obrovský úspech," povedal k tomu vicepremiér Evangelos Venizelos v gréckej televízii.
Pozitívne to hodnotili aj ekonómovia. „Je to prielom predovšetkým preto, že očakávania trhov v ekonomike sú veľmi dôležité,“ povedal pre Spiegel Online grécky ekonóm Thodoris Pelagidis. „Získané miliardy nie sú maličkosť. Nie je to ohňostroj, ale skutočné peniaze.“
[content type="avizo-clanok" img-db="mucka" id="7166830" title="Komentár Františka Múčku" url-type="sme-article"]Grécko bude istý čas fungovať v režime, keď to bude vyzerať, že svoje dlhy zvláda.[/content]
Radikáli vedú v prieskumoch
Obyčajným Grékom to náladu nezlepší. Minimálny rast ekonomiky, ani návrat na finančné trhy neznížia nezamestnanosť.
Nespokojnosť sa prejavuje aj na popularite ľavicovo radikálnej strany Syriza, ktorá s 20 percentami vedie v prieskumoch verejnej mienky pred májovými voľbami do Európskeho parlamentu a jej šéf Alexis Tsipras sebavedomo kandiduje na šéfa Európskej komisie.
Návšteva Angely Merkelovej by mohlo pomôcť hlavne gréckej vláde, ktorú chce podporiť v ďalších reformách. Priniesť by jej mohla aj peniaze. T
ento týždeň sa nemecký minister financií Wolfgang Schäuble stretol s gréckym premiérom Samarsom a hovorili o pomoci pre Grécko.
„Rokujeme s gréckou vládou, aby sme spolu s krajinami eurozóny dali dokopy opatrenia v rámci akčného plánu,“ povedal Schäuble bez ďalších podrobností.
O ďalšej pomoci Grécku, ktoré dostalo dva finančné balíky od Únie a Medzinárodného menového fondu v hodnote 240 miliárd eur, sa hovorilo už viackrát.
Experti upozorňujú, že Grécko včera urobilo len prvý krok, aby bolo opäť nezávislé na medzinárodnej pomoci.
„Ešte si musíme počkať, ako to ovplyvní finančné podmienky pre Grécko a či sa to udrží,“ povedal podľa Reuters prezident Bundesbanky Jens Weidmann.