BRAITSLAVA. Ministri zahraničných vecí sa v pondelok stretnú v Luxemburgu, aby sa dohodli na tom, čo odpíšu ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Ten totiž napísal europredstaviteľom 18-tich krajín, ktoré odoberajú ruský plyn list o tom, ako vidí rusko-ukrajinský konflikt.
Putin v liste avizoval, že nezaplatený plyn, ktorý Ukrajina odobrala môže ohroziť tranzit plynu do západnej Európy. Neskôr svoje slová zmiernil, keď vyhlásil, že Gazprom si splní svoje záväzky voči odberateľom z únie.
Okrem toho, že sa za jedným stolom stretnú šéfovia európskych diplomacií, na diaľku sa budú v pondelok radiť ako ďalej s rusko-ukrajinským konfliktom aj európski ministri, ktorí zastrešujú energetiku. Informovala o tom Európska komisia.
Aj do Kapušian
Náš minister hospodárstva Tomáš Malatinský sa chystá zasa v utorok rokovať vo Veľkých Kapušanoch so svojim rezortným kolegom z Ukrajiny. Dorazia aj zástupcovia Európskej komisie. Podľa našich predstaviteľov by sa do debát malo prizvať aj Rusko. Nie každý s tým ale údajne súhlasí.
Očakáva sa, že v utorok sa vo Veľkých Kapušanoch podpíše memorandum o tom, že Slovensko umožní, aby sa za slovensko-ukrajinskými hranicami plyn otočil a dal sa doviezť naspäť na Ukrajinu. Tá predpokladá, že reverz jej môže zabezpečiť potenciálne aj 20 miliárd kubíkov plynu ročne. O čosi viac z Ruska odoberá. Realita ale bude iná.
Na štart by to mohlo byť cez reverz okolo 3 miliardy kubíkov, neskôr sa môže kapacita zvýšiť zhruba na 9 miliárd. S druhým zo spomínaných variantov sa dá ale počítať až po tohtoročnej zime.
Rusmi predschválená prepojka?
Reverz s menším objemom si minister hospodárstva Tomáš Malatinský predstavuje ako prevádzkyschopný v novembri tohto roku. Z vyjadrení vládnych predstaviteľov vyplýva, že túto verziu spätného toku plynu sme si nechali schváliť aj od Ruska a vraj s tým nemá problém.
V praxi je dnes situácia taká, že niektorí zákazníci Gazpromu, s ním majú zazmluvnený príliš veľký objem plynu na odobratie. V skutočnosti ale musia platiť aj za plyn, ktorý nespotrebujú. Preto môže byť pre niektorých hráčov výhodné radšej ho predávať, aj keď za nižšiu cenu, naspäť Ukrajine.
Tá platí Rusku takmer 500 dolárov za tisíc kubíkov plynu. To je nová cena platná od apríla, kedy Gazprom zdražel Ukrajine plyn takmer o 100 percent. Ukrajinci vraj neplatili za plyn ani nižšie tarify. Ich dlh sa vyšplhal na 2,2 miliardy dolárov. Teraz vyhlásili, že za plyn platiť nebudú, kým sa nedohodnú lepšie ceny.