Pred rokom sa v susednom Česku konala prvá elektronická aukcia energií pre domácnosti.
Zapojilo sa do nej 518 domácností v Říčanoch pri Prahe. Dva roky od podpísania zmlúv by mali ľudia ušetriť za plyn takmer tridsať percent, za elektrinu necelých sedemnásť.
Eaukciu organizovala firma eCentre. Alica Mazurková, marketingová manažérka spoločnosti, hovorí, že v roku
E-aukcie na Slovensku
Kto je prvý
- V apríli sa do e-aukcie mohli zapojiť domácnosti napríklad z Kysuckého Nového Mesta, Rabčíc, Hlbokého nad Váhom, Jablonového, Stránskeho, Maršovej Rašova, Štiavnika či Novej Dedinky.
Zdroj: eCentre
2013 zorganizovali deväť takýchto aukcií pre 21tisíc domácností a dvetisíc podnikateľov. Tvrdí, že domácnosti celkovo ušetria 210 miliónov českých korún. „Viac ako 92 percent domácností, ktoré sa zapojili do aukcií, ušetrilo viac ako 20 percent svojich nákladov na energie.“
V Česku pôsobia aj ďalšie firmy, ktoré eaukcie usporadúvajú. Napríklad A–Tender spravila vlani desať aukcií pre 7,6 tisíca domácností.
eCentre v týchto dňoch pripravuje prvú eaukciu aj na Slovensku. Prihlásiť sa do nej dalo do pondelka.
Tí, čo to nestihli, môžu sa tiež nahlasovať, no budú sa môcť zapojiť až do májovej aukcie.
Veľa domácností pokope
A ako to celé funguje? Elektronická aukcia je výberové konanie robené online pre veľký počet zákazníkov, ktorí vytvoria pre dodávateľov zaujímavý objem.
Ide v podstate o elektronickú dražbu, v ktorej dodávatelia cez internet znižujú svoje ponuky a snažia sa tak získať skupinu klientov, vysvetľuje Mazurková.
„Vďaka združeniu odberných miest sa jednotlivé domácnosti dostávajú do cenových ponúk pre veľkoodberateľov a tým získajú pre seba veľmi výhodnú cenu, ktorú by ako samostatné odberné miesto nikdy nezískali,“ vysvetľuje konateľ spoločnosti A–Tender František Sadílek.
Víťazným dodávateľom sa stane ten, kto ponúkne najnižšiu cenu.
Treba podpísať
Aukčná spoločnosť podľa Sadílka garantuje domácnostiam určité vopred dohodnuté percento úspory z pôvodných platieb za silovú elektrinu (teda nie za distribúciu), komoditu zemného plynu a stále mesačné platby za obidve komodity.
Ak sa počas eaukcie podarí stlačiť cenu ešte nižšie, domácnosť, ktorá sa do aukcie prihlásila, je už tým viazaná. „V prípade, že klientovi vysúťažíme viac ako je garantovaná úspora, musí podpísať zmluvu s víťazným dodávateľom,“ vraví Sadílek.
Ak by zákazník predsa len nechcel zmluvu podpísať, napríklad z dôvodu nedôvery k vysúťaženému dodávateľovi, musel by aukčnej spoločnosti uhradiť poplatok podľa zmluvy.
Odstúpiť od aukcie bez sankcie môže zákazník len v prípade, že by bola vysúťažená cena vyššia, akú má v súčasnosti alebo ak nedosiahne ani garantovanú výšku úspory.
Čo hovoria dodávatelia
Energetickí dodávatelia sú z organizovania e–aukcií energií na Slovensku trochu rozpačitý. Jedným z dôvodov je aj fakt, že cena silovej elektriny pre domácnosti je u nás na rozdiel od Česka regulovaná. A preto si myslia, že nie je priestor na vysúťaženie veľkých úspor. Úrad, ktorý ceny dodávateľom reguluje, o organizovaní e–aukcie na Slovensku ani netuší.
Stanislav Kovalík, ČEZ Slovensko
V tejto súvislosti nás so spoluprácou oslovilo niekoľko spoločností. Či by to na Slovensku fungovalo? Slovensko sa zásadne nelíši od iných krajín, kde e–aukcie fungujú už roky, takže áno. Možnosť zapojenia sa do aukcií v budúcnosti určite nevylučujeme.
Jozef Ondreička, Magna E. A.
Tieto súťaže z pozície dodávateľa vnímame ako rizikové. Organizátor tendruje určitý objem komodity pre určitý počet domácností, no negarantuje, že všetky domácnosti zapojené do súťaže nakoniec s dodávateľom podpíšu zmluvu. Dodávateľovi môže v rukách zostať veľký objem kúpenej energie, ktorý nedokáže zazmluvniť s koncovými odberateľmi.
Jiří Písařík, Slovakia Energy
Nie sme zástancovia takejto formy výberu dodávateľa, pretože pre domácnosť nesie veľa rizík. Napríklad sankcie za predčasné ukončenie zmluvy u súčasného dodávateľa, neznáme podmienky zmluvy nového dodávateľa, skryté poplatky a podobne.
Roman Lipnička, Elgas
Trh v Česku je o krok dopredu. U nás sú ceny stále regulované a preto tak vysoké zľavy nie je
možné ponúknuť. Marže obchodníkov s energiami sú tak nízke, že priestor na veľké globálne zľavy neexistuje.
Dávid Vlnka, Energie2
Vzhľadom na to, že poznáme tento typ aukcií z Česka, by sme zvažovali, či by sme sa do e-aukcií zapojili. Osobne si myslím, že tento druh aukcií nie je určený pre zákazníkov ako sú domácnosti. Odrzkadľuje to aj fakt, že v Česku prebehlo iba niekoľko takýchto akcií a tento „boom“ trval asi rok. Pokiaľ nám je známe, tento trend rýchlo klesol
Ako sa zapojiť do tendra na dodávateľa
O aukcii na energie sa môžu domácnosti dozvedieť aj od starostov. Ak sa v ich obci nič také neorganizuje, neznamená to, že sa nemôžu do eaukcie zapojiť samostatne.
V súčasnosti sa chystá organizovať eaukcie na Slovensku aukčná spoločnosť eCentre. Ďalšia aukčná firma A–Tender o tom uvažuje, bližšie sa ešte nechceli vyjadrovať.
V apríli sa cez eCentre do aukcie mohli zapojiť domácnosti z deviatich obcí či miest v Žilinskom kraji, troch v Košickom kraji a po jednej v Bratislavskom a Banskobystrickom kraji.
Podklady na aukciu pripravujú aj v ďalších mestách.
Ak sa chcete zapojiť sa do eaukcie cez aukčnú spoločnosť eCentre musíte vyplniť rezervačný formulár na webe spoločnosti www.ecentre.cz/formular, prípadne ísť cez niektorého z obchodných partnerov na Slovensku.
Záujemca o elektronickú aukciu potom na kontaktnom mieste odovzdá podklady potrebné na zapojenie sa do aukcie.
Ide o kópie zmluvy elektriny a plynu vrátane prípadných dodatkov a všeobecných obchodných podmienok, kópie ročného vyúčtovania danej komodity. Klient by mal tiež poznať svoje spojovacie číslo SIPO, prípadne číslo bankového účtu, z ktorého platí zálohy za energie.
Potom podpíše zmluvu s aukčnou spoločnosťou. Zbieranie a kontrola podkladov od záujemcov zaberú približne dva až tri týždne.
Aukcie robí eCentre koncom každého mesiaca.
Vo viacerých prípadoch spolupracuje aukčná spoločnosť so starostami miest. Tí poskytujú ľuďom informácie o možnostiach zapojiť sa do aukcie.