Chcete si v zmluve dohodnúť kratšiu výpovednú lehotu a zvýšiť svoje šance v postupe proti neplatičovi? Od mája môžete uzatvoriť so svojim nájomcom zmluvu o krátkodobom nájme bytu. Má to však viac podmienok. Jednou z nich je, že musíte byť registrovaní na daňovom úrade.
Registrovať sa na daňovom úrade musí zo zákona každý, kto prenajal na Slovensku nehnuteľnosť alebo jej časť. Výnimkou sú pozemky.
Registrácia je povinná samozrejme len vtedy, ak už nie ste na daňovom úrade zaregistrovaný z titulu inej činnosti - napríklad pri živnosti. V takomto prípade, a na rozdiel od minulosti, príjem z prenájmu nemusíte ani nijako daňovému úradu oznamovať.
Nový zákon o krátkodobom nájme bytu má ambíciu motivovať tých, ktorí prenajímajú byty načierno a nezdaňujú svoje príjmy, aby sa zaregistrovali. Režim krátkodobého nájmu im dáva oproti pravidlám Občianskeho zákonníka isté výhody.
Ak však nebudú registrovaní, svojich výhod sa budú ťažko oficiálnou cestou domáhať. Zákon sa na registračnú povinnosť priamo odvoláva.
Ako podpísať zmluvu a na čo sa pripraviť pri krátkodobom nájme bytu nájdete TU.
Tlačivo a termíny
To, že ste registrovaní musíte svojmu nájomcovi preukázať. Urobiť tak môžete napríklad predložením osvedčenia o registrácii.
Daňový úrad má na vybavenie podanej žiadosti o registráciu lehotu 30 dní. Keď daňovníka zaregistruje, osvedčenie doručí poštou alebo osobne, píše hovorkyňa finančnej správy Patrícia Macíková.
Tlačivo na registráciu nájdete na jej oficiálnom webe TU alebo na daňovom úrade.
Na webe možno nájsť aj interaktívne tlačivo (TU).
Ak sa vás registrácia týka (napríklad ste zamestnanec, ktorý od mája začína prenajímať byt), vyplnené tlačivo musíte poslať v lehote do konca kalendárneho mesiaca po uplynutí mesiaca, v ktorom ste začali prenajímať.
Môžu si vás nájsť?
Všeobecnú povinnosť registrácie príjmu z prenájmu (teda nielen pri krátkodobom prenájme) daniari kontrolujú. Či už je to v rámci bežných daňových kontrol a miestneho zisťovania, vhodných adeptov si však aj vyhľadávajú.
Podľa Macíkovej sa pri kontrolnej činnosti využívajú tiež podnety fyzických osôb (vrátane anonymných). Inak povedané podnety napríklad aj od nespokojných susedov, nájomníkov a podobne.
Povinná na výzvu predložiť písomnosti o vašom prenájme je aj realitná kancelária, ak ste využili jej služby. Inak jej hrozí pokuta od 60 do 3 000 eur.
„Správca dane môže v rámci vlastnej vyhľadávacej činnosti využiť aj dôkazy získané od realitných kancelárií,“ konštatuje Finančná správa.
Vyhľadávaciu činnosť podľa nej môžu kontrolóri vykonávať aj bez priamej súčinnosti daňového subjektu.
Vedeli ste?
Musím priložiť zmluvu?
Zmluva alebo zápisnica o prenájme nie je povinnou prílohou k žiadosti o registráciu. Na vyžiadanie daňového úradu predkladá daňový subjekt originál zmluvy alebo zápisnice k nahliadnutiu.
Sú potrebné aj ďalšie prílohy, ak prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť fyzická osoba nepodnikateľ?
Nie sú potrebné ďalšie prílohy.
Sú iné pravidlá pre registráciu, ak prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť fyzická osoba nepodnikateľ, pričom nehnuteľnosť má v obchodnom majetku?
Nie sú žiadne iné pravidlá. Registračnú povinnosť má prenajímateľ.
Zdroj: Finančná správa (ht)
Ako vás môžu potrestať
- Za nesplnenie registračnej povinnosti uloží správca dane daňovému subjektu pokutu od 60 eur do 20 000 eur. Pri určovaní výšky pokuty prihliada na závažnosť, trvanie a následky protiprávneho stavu.
- Ak daňový subjekt podal za zdaňovacie obdobia, v ktorých nepriznal príjmy z prenájmu, daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby a na základe vykonanej daňovej kontroly je zistený rozdiel na dani, rozhodnutím uloží správca dane daňovému subjektu tento rozdiel dane zaplatiť. Zároveň mu uloží pokutu vo výške rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a sumy, o ktorú správca zvýšil rozhodnutím vydanom vo vyrubovacom konaní daň uvedenú v daňovom priznaní alebo dodatočnom daňovom priznaní.
- Ak daňový subjekt na zdaňovacie obdobia, v ktorých mal príjmy z prenájmu nepodal daňové priznanie, správca dane ho na podanie daňového priznania vyzve. Ak daňový subjekt nepodá daňové priznanie ani na výzvu správcu dane, správca dane zistí základ dane a určí daň podľa pomôcok. Súčasne uloží daňovému subjektu pokutu vo výške rovnajúcej sa súčinu trojnásobku základnej úrokovej sadzby Európskej centrálnej banky a sumy dane určenej správcom dane podľa pomôcok.
Zdroj: Finančná správa (ht)
Pýtate sa
Ako sa registrujú manželia a ľudia, ktorí prenajímajú už prenajaté. Odpovedá daňová poradkyňa Dagmar Bednáriková.
- Nehnuteľnosť - garáž vlastníme spolu s manželkou, máme ju v bezpodielovom spoluvlastníctve. Kto z nás sa má registrovať? Zmluva je na oboch, daň budem platiť asi len ja.
Registračná povinnosť sa odvíja od účastníkov zmluvného vzťahu, pričom ak ste v zmluve uvedení ako prenajímatelia nehnuteľnosti obidvaja, ste povinní zaregistrovať sa každý z vás.
- Vlastním chatu v rekreačnej oblasti, ktorú v zimnej sezóne príležitostne prenajímam, respektíve v nej poskytujem ubytovanie. S ľuďmi, ktorým tieto služby poskytujem, nemám uzatvorenú žiadnu písomnú zmluvu. Aj na mňa sa vzťahuje registračná povinnosť?
Poskytovanie ubytovania je v súlade so živnostenským zákonom považované za živnosť so všetkými následkami (teda aj s povinnosťou registrácie z dôvodu založenia živnosti). Iba vtedy, ak by ste chatu prenajímali v rámci nájomného vzťahu, vzťahuje sa na vás registračná povinnosť z titulu prenájmu (v súlade s § 49a ods. 2 zákona o dani z príjmov)
- Vlastním viac nehnuteľností, pri prenájme prvej nehnuteľnosti si splním svoju registračnú povinnosť. Mám povinnosť oznamovať prenajatie druhej a každej ďalšej nehnuteľnosti?
Nie, registračná povinnosť pri nasledujúcich prenájmoch sa na vás už nevzťahuje.
- Prenajímam si pre seba viacizbový byt. Môžem sa však uskromniť a časť by som prenajala ďalšej záujemkyni. Platila by mne a aj dohodu o prenájme by mala so mnou. Musím sa zaregistrovať?
Každý, kto prenajíma nehnuteľnosť (stačí ak prenajíma aj iba jej časť), a nie je z iných dôvodov registrovaný, vzniká mu povinnosť registrácie. Táto povinnosť platí aj pre tých, ktorí prenajímajú nehnuteľnosť, ktorú majú v nájme napriek tomu, že nie sú jej vlastníkmi.
(ht)