Nemci sa neboja, že im Ukrajina nezaplatí.
Agentúrne spravodajstvo sme nahradili autorským článkom denníka SME.
BRATISLAVA. Pravdepodobnosť hraničiaca s istotou. Takto sa očakávalo, že sa podpíše memorandum o vybudovaní plynovej prepojky. Tá by mohla posielať plyn zo Slovenska na Ukrajinu. Napokon sa nič nepodpisovalo.
Zástupcovia Ukrajiny na Slovensko síce prišli, ale dohodu, ktorú mala už slovenská strana vopred podpísanú, nespečatili.
Ukrajine sa nepozdáva, že by plyn zo Slovenska dostávala cez rúru, ktorou sa kedysi zásobovali Vojany. Zdá sa jej, že je v nej málo kapacity.
V tomto prípade sa ráta s tým, že by reverz najprv mohol niekedy v novembri na Ukrajinu začať posielať asi tri miliardy kubíkov ročne. Na budúci rok by sa jeho kapacita mohla zvýšiť na osem až desať miliárd kubíkov.
Chcú viac?
Plyn
Odkiaľ by mohol tiecť
- Z Poľska môže tiecť na Ukrajinu asi 1,5 miliardy kubických metrov plynu ročne.
- Asi 5,5 miliardy môže na východ poslať Maďarsko.
- Je to možné aj preto, že firmy majú v zmluvách veľa plynu z Ruska, ktorý musia platiť. Chcú ho predať naspäť na východ.
Ukrajinskí predstavitelia sa v minulosti vyjadrili, že si cez Slovensko vedia predstaviť 20-miliardový prítok plynu.
Samotná Ukrajina spotrebuje vyše 50 miliárd kubíkov plynu, z toho asi polovicu berie z Ruska.
„Je veľmi dobré, že sme teraz dospeli do štádia, že sa prerokováva aj náš alternatívny návrh reverzných dodávok plynu na Ukrajinu,“ vyhlásil podľa agentúry TASR po rokovaniach vo Veľkých Kapušanoch ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan.
Reč je o riešení, ktoré by sa mohlo dotknúť územia bližšie k meracej stanici, na ktorej operujú Rusi. Aj preto by to mohlo znamenať porušenie zmlúv medzi nami a Gazpromom.
Zástupca Európskej komisie po rokovaniach uznal, že vojanské riešenie nestihne dostatočne zásobovať Ukrajinu už túto zimu. Ukrajinský model by však podľa neho musel prejsť hĺbkovou analýzou.
Teraz sa očakáva, že Ukrajina podpíše o dva týždne aj memorandum nastavené na vojanský model. O jej návrhu by sa ešte tiež malo diskutovať.
Slovensko už bez ohľadu na konkrétne dohody práce na tomto modeli obráteného toku plynu rozbehlo.
Nemci už dodávajú
Medzitým už s dodávkami pre Ukrajinu začala cez poľský spätný tok nemecká RWE.
Plyn jej vraj takto posiela asi o sto dolárov za tisíc kubíkov lacnejšie než Gazprom. Ten Ukrajine od prvého apríla zdvihol ceny plynu takmer o sto percent, keď každých tisíc kubíkov pre nášho východného suseda ocenil na 485 dolárov.
Ukrajina už ohlásila, že takúto cenu platiť nemieni a prestala plniť zásobníky. To znamená problém pre Európu. Ak sa cez leto nenaplnia, v zime nebude Ukrajina schopná dotlačiť plyn z východu do západnej Európy.
Cez Poľsko môže RWE posielať na východ okolo 1,5 miliárdy kubíkov plynu ročne. Podobne sa dá reverz spustiť aj cez Maďarsko, čo by znamenalo ďalších asi 5,5 miliardy kubíkov.
Celkovo má RWE s Ukrajinou zazmluvnenú možnosť dodávať na východ do desať miliárd kubíkov.
Keď sme sa v nemeckej firme pýtali, či sa nebojí, že jej Ukrajina nebude za plyn platiť, odpísali, že žiadne významné riziko nepredpokladajú.
Ak by plyn z východu na západ prestal prúdiť, pre nás by to problém nebol. Môžeme sa zásobovať cez reverz. Zásoby v západnej Európe však nemusia stačiť aj pre Ukrajinu.