Každý, kto legálne žije v Únii, má mať právo zriadiť si prvý základný platobný účet a banka ho nemôže odmietnuť.
BRATISLAVA. Banky už nebudú môcť odmietnuť klienta pre jeho štátnu príslušnosť či miesto jeho trvalého pobytu. Zabezpečiť to má smernica, ktorú tento týždeň schválil Európsky parlament.
Podľa nej má každý človek, ktorý legálne býva v Európskej únii, právo na zriadenie prvého základného platobného účtu v ktorejkoľvek banke v Únii. Na tento účet sa budú dať ukladať peniaze a umožní aj platbu kartou.
Klienti by podľa Bruselu mohli urobiť neobmedzený počet transakcií. Tie by boli zadarmo alebo za regulovaný poplatok. Banka sa však môže pýtať, prečo si chce klient zriadiť účet práve v tej krajine.
„Zabezpečenie prístupu všetkých klientov vrátane migrantov a mobilných občanov k základným účtom bude stimulom pre modernizáciu ekonomiky, uľahčí voľný pohyb a pomôže najviac znevýhodneným členom našich spoločností,“ tvrdí nemecký europoslanec a spravodajca návrhu Jürgen Klute.
Náklady prenesú na iných
Základný balík
Platobný účet so základnými funkciami.
Klienti by mohli uskutočniť neobmedzený počet transakcií, ktoré by neboli dodatočne spoplatnené alebo by sa na ne vzťahoval primeraný poplatok.
Klient bude môcť na tento účet ukladať peniaze a platiť kartou.
Členské štáty sa môžu rozhodnúť, že základné platobné účty na ich území nebudú poskytovať možnosť prečerpania (kontokorentný úver) alebo určia maximálnu sumu a trvanie povoleného prečerpania.
Našich bánk by sa táto zmena nemala výrazne dotknúť, hovorí Slovenská banková asociácia. Neočakáva prudký nárast záujmu zahraničných klientov o základný účet v slovenských bankách.
„Žiaľ, náklady na vývoj základného účtu musia nepriamo znášať ostatní klienti bánk s komerčnými produktmi,“ hovorí člen predstavenstva VÚB Jiří Humala.
Už rozhodnutie štátu, ktorý prikázal, že každá banka u nás musí ponúkať základný účet, vytvoril podľa neho len ekonomickú neefektivitu. „Rozhodnutie Únie bude mať zrejme podobné dôsledky, len vo väčšom meradle,“ dodáva.
Porovnateľné poplatky
Smernicu, ktorú schválil Európsky parlament, musí odsúhlasiť ešte rada. Štáty Únie budú mať potom dva roky na jej zapracovanie.
Nové pravidlá zakotvené v smernici majú priniesť aj štandardy pre štruktúru poplatkov a úrokových sadzieb, aby sa naprieč Úniou dali porovnávať. V každom členskom štáte by mala existovať aspoň jedna nezávislá internetová stránka porovnávajúca úrokové sadzby a poplatky, ktoré si banky účtujú.
Banky by zároveň mali povinnosť informovať potenciálnych klientov o možnosti zriadiť si základný účet. Jednoduchší by mal byť aj prechod do konkurenčnej banky, ktorá ponúka klientovi lepšie podmienky.
Mal by byť možný za primeraný poplatok.
Pre smernicu stiahli zákon
Ministerstvo financií pre novú smernicu stiahlo návrh, ktorým chcelo uľahčiť klientom zmenu banky. V novele zákona o platobných službách pôvodne navrhlo, že ten, kto bude chcieť zmeniť banku, do tej novej si bude môcť zadarmo presunúť všetky služby spojené s bežným účtom, ktoré mal doteraz.
Národná banka Slovenska v pripomienkovom konaní upozornila, že ministerstvo v návrhu kopíruje ustanovenia smernice, no niektoré nepresne. Neskôr by ich bolo treba zmeniť. Na problém upozornil aj týždenník Trend.
Banky mali podľa návrhu klientom posielať okrem výpisov z účtu aj výpisy o poplatkoch, ktoré im naúčtovali aktuálne aj od začiatku roka. No z návrhu neboli zrejmé ani termíny, ani forma zverejňovania. Ministerstvo uviedlo, že smernicu chce premietnuť do nášho zákona čo najskôr.