BRATISLAVA. Slovenská informačná služba (SIS) popiera, že by chcela prenikať do internetbankingu, e-mailových schránok či účtov na sociálnych sieťach.
V pripravovanom zákone o spravodajských službách pritom navrhla, aby jej podnikatelia odovzdávali kľúče od akejkoľvek zašifrovanej komunikácie.
Týkalo by sa to bánk aj e-mailových serverov, ktoré šifrujú pripojenia na ich server, aby nám počas čítania e-mailov či prezerania zostatkov na účte niekto neukradol citlivé údaje.
Oprávnenie na hackovanie serverov
Keby firmy SIS museli odovzdávať kľúče na rozšifrovanie citlivých údajov, mohla byť čítať komunikáciu s bankami, ale aj e-maily či správy na sociálnych sieťach.
Hoci zákon nehovorí, na čo chce SIS tieto kľúče využívať, zákon ju oprávňuje, aby legálne hackovala cudzie servery.
„Služba je oprávnená utajovaným spôsobom prenikať do informačných systémov (...), a to najmä použitím technických, mechanických a iných prostriedkov, falošných signálov a kľúčov,“ píše sa v zákone.
Keď je to potrebné, zákon SIS oprávňuje aj prekonávať zabezpečenie hackovaných serverov a „používať prostriedky na dešifrovanie a dekódovanie údajov“.
Hovorca SIS Branislav Zvara v stanovisku pre agentúru SITA tvrdí, že pri návrhu na povinné odovzdávanie šifrovacích kľúčov vychádzali z vyše desaťročie platného nariadenia.
„Na rozdiel od stále platnej úpravy nový návrh výrazne okliešťuje oprávnenia štátu získavať od výrobcov a dovozcov informácie o zariadeniach slúžiacich na utajovaný prenos dát,“ tvrdí Zvara.
Prečítajte si tiež:
SIS chce špehovať všetko, náš internet banking aj e-maily
Na odovzdávaní šifier netrvajú
Nie je to pravda. Nariadenie vlády z roku 2001, na ktoré sa SIS odvoláva, totiž rieši vysielačky a mobily so šifrovaním. Prikazuje ich výrobcom a distribútorom, aby grátis odovzdali vzorku zariadenia spolu s návodom, ako možno šifrovanie prelomiť.
Naproti tomu novým zákonom o spravodajských službách si tajná služba vymieňuje právo získať kľúče od akejkoľvek šifry, čo sa používa pri telefonovaní, na internete alebo v USB disku so šifrovacím čipom.
Na stanovisku SIS je pravdivé to, že dnes musia výrobcovia mobilov odovzdať ministerstvu vnútra aj bezplatnú vzorku zariadenia, čo po novom nebudú musieť.
Zvara dodal, že SIS na povinnom odovzdávaní kľúčov na odšifrovanie akejkoľvek utajenie komunikácie netrvá a je pre ňu prijateľné fungovať aj podľa doterajších pravidiel, ktoré neriešia šifrovanú komunikáciu na webe.