LONDÝN. Tridsať najväčších bánk v Európe znížilo objem svojich aktív v minulom roku zhruba o 2 bilióny eur a v tomto trende plánujú pokračovať aj tento rok.
Dôvodom sú tlaky regulátorov na zredukovanie veľkosti finančných inštitúcií, aby sa tak neopakovala situácia z obdobia krízy, keď niektoré banky boli "príliš veľké, aby ich bolo možné nechať padnúť".
Výsledkom tohto faktu bolo, že vlády museli zachraňovať banky z peňazí daňových poplatníkov. Informovala o tom agentúra Reuters.
Banky sa preto začali postupne zbavovať viacerých aktív, od úverových portfólií až po celé divízie.
Agentúra Reuters vo svojej analýze koncoročných výsledkov 30 najväčších bánk v Európe uviedla, že aktíva bánk klesli za minulý rok o 8,3 % na 22,2 bilióna eur.
Iba tri banky svoje aktíva v minulom roku zvýšili, konkrétne Standard Chartered, SEB a Handelsbanken. Zvyšné objem aktív zredukovali, pričom najväčší pokles zaznamenali investičné banky.
Čo sa týka redukcie aktív, na čelo tohto rebríčka sa dostala švajčiarska UBS, ktorá znížila objem svojich aktív o 21,5 % a Deutsche Bank, kde objem aktív klesol o 18,5 %. Nasledovala britská Barclays s poklesom aktív o 12 %. Finanční analytici zároveň očakávajú, že takýto vývoj bude pokračovať aj v tomto roku.
Banky z ekonomík, ktoré sa dostali do finančných problémov, znižovali svoje aktíva v minulom roku pomalším tempom.
Napríklad päť španielskych bánk, ktoré patria do skupiny 30 najväčších bánk Európy, zredukovalo objem svojich aktív v priemere len o 5 %.
Dve talianske banky v 30-člennej skupine, UniCredit a Intesa Sanpaolo, znížili aktíva zhruba o 9,5 %. O niečo lepšie na tom bol jediný írsky zástupca, Bank of Ireland, ktorý svoje aktíva zredukoval o 10,7 %.
Skupina nezahrňuje žiadne grécke či cyperské banky, kde zbavovanie sa aktív bolo podstatne dramatickejšie.
Nepatria sem ani regionálne talianske a španielske banky, nakoľko tieto inštitúcie sú príliš malé na to, aby mohli byť súčasťou skupiny.