BRATISLAVA. Slovenská lekárska komora (SLK) chce rozhodovať o tom, kto obsadí jednotlivé odborné ambulancie a tým sa spolupodieľať na tvorbe siete špecialistov, takýto návrh sa však nepozdáva zdravotným poisťovniam (ZP).
Tvrdia, že oni sú zodpovedné za zabezpečenie zdravotnej starostlivosti pre svojich poistencov, a preto je ich legitímnym právom vybrať, s kým uzatvoria zmluvu.
Rozhodovať má ten, kto platí
"Je prirodzené, že zodpovednosť za tvorbu siete by mal mať ten, kto zdravotnú starostlivosť financuje, teda zdravotná poisťovňa. V tomto kontexte je filozofia SLK, ktorá by sa chcela v budúcnosti podieľať na obsadzovaní siete špecialistami, neprijateľná," konštatovala hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Dana Gašparíková.
Podľa nej je nelogické, aby SLK určovala, kto bude v sieti bez zodpovednosti na dopad rozpočtu poisťovne. Ako pokračovala, ak by komora navrhovala, kto bude zaradený či vyradený zo siete, bolo by to netransparentné, nakoľko zastupuje necelých 11 percent špecialistov a mohla by uprednostňovať práve týchto členov.
Zdravotná poisťovňa Dôvera podotýka, že počet lekárov špecialistov v jednotlivých odbornostiach po krajoch definuje nariadenie vlády a ZP musí mať uzatvorené zmluvy minimálne v tomto rozsahu.
"SLK už dnes na základe vzdelania a bezúhonnosti lekárov vydáva licenciu pre jednotlivých poskytovateľov, ktorá je podmienkou na vydanie rozhodnutia zo strany VÚC a následne uzatvorenia zmluvy zo strany zdravotnej poisťovne," vysvetľuje PR špecialistka Dôvery Monika Šimunová.
Podľa jej slov sú pripravení so zástupcami lekárov diskutovať o zásadách kontraktačnej politiky, dodáva však, že finálna zodpovednosť za sieť je na zdravotných poisťovniach.
Výhrady má aj ministerstvo
"Keď zdravotnú starostlivosť zdravotná poisťovňa uhrádza, vyhodnocuje kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti, je na rozhodnutí ZP, s kým zmluvu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti uzatvorí," uviedla hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Judita Smatanová. Ako dodala, nemyslia si, že takto by bola tvorba siete transparentnejšia.
Výhrady malo aj ministerstvo zdravotníctva (MZ), ktoré označilo návrh lekárskej komory za neakceptovateľný. SLK má podľa rezortu jasne stanovené kompetencie v zákone. Ako MZ konštatovalo, nevedia si predstaviť, že by komora mala rozhodovať o tom, ktorý z jej vlastných členov bude umiestnený vo verejnej minimálnej sieti.
Podľa predstáv SLK by zdravotné poisťovne, vyšší územný celok či ministerstvo zdravotníctva stanovili počet odborných ambulancií v jednotlivých okresoch a komora by bola zodpovedaná za ich obsadenie lekármi. Komora chce, aby toto jej rozhodnutie bolo pre ZP záväzné. Podotýka, že takýto systém je samozrejmosťou v iných krajinách Európskej únie.