ATÉNY. Deficit bežného účtu platobnej bilancie Grécka sa vo februári v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka mierne prehĺbil. Informovala o tom vo štvrtok centrálna banka krajiny. Schodok bežného účtu Grécka vo februári tohto roka bol na úrovni 709 miliónov eur, pričom v rovnakom mesiaci vlaňajška bol vo výške 684 miliónov eur.
Negatívny vplyv na grécku obchodnú bilanciu mali vyššie čisté platby za nákupy lodí, ale bilancia v obchode s ropou sa zlepšila. Pokiaľ ide o export tovarov bez zahrnutia ropy a lodí, nenastali vo februárovom gréckom obchode nijaké významné zmeny.
Za január a február tohto roka skončil bežný účet platobnej bilancie Grécka v deficite 1 miliardy eur, čo bolo medziročné zvýšenie o 6 miliónov eur. Obchodný deficit sa zvýšil o 131 miliónov eur, čo bolo hlavne výsledkom vyšších čistých platieb za nákup lodí a v menšom rozsahu aj výsledkom väčšieho dovozu ropy. Obchodná bilancia bez zahrnutia ropy a lodí sa mierne zlepšila, a to napriek poklesu exportu, keďže import sa zmenšil ešte výraznejšie.