Špeciálny prokurátor popiera stopu zo Švajčiarska, podľa ktorej si mal úradník na ministerstve životného prostredia vybrať z účtu schránkovej firmy milióny dolárov.
BRATISLAVA. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik tvrdí, že žiaden vysokopostavený úradník na ministerstve životného prostredia sa nenabalil na predaji emisných povoleniek garážovej firme Interblue Group.
„Nebolo zistené, že by vami uvádzaný úradník získal ekonomický benefit v súvislosti s predajom emisií,“ reagoval prokurátor na otvorený list Aliancie Fair-play.
Mimovládka zverejnila začiatkom apríla uznesenia Švajčiarskej prokuratúry, ktoré opisujú čudný prevod 3,8 milióna dolárov na účet vplyvného úradníka ministerstva životného prostredia.
Tieto papiere zatiaľ nemáme, tvrdí Kováčik Peniaze mu mali podľa Švajčiarov nabehnúť do banky Credit Suisse 19. augusta 2009, teda v čase, keď Smer pre emisný kšeft vzal ministerstvo životného prostredia spod moci Slovenskej národnej strany.
Papierovo bola majiteľom účtu cyperská schránková firma, no ako skutočný vlastník sa v Credit Suisse nahlásil slovenský úradník.
Jeho meno Švajčiari nezverejnili, no nevyčiernené uznesenie mali ešte v roku 2012 poslať slovenskej prokuratúre.
„Slovenské orgány doteraz nemajú k dispozícii oficiálne rozhodnutia orgánov Švajčiarskej konfederácie o zastavení trestného konania, ktoré spomínate,“ tvrdí Kováčik.
„Odpoveď špeciálneho prokurátora považujeme za nedostatočnú. Budeme sa preto pýtať ďalej," povedala programová riaditeľka Aliancie Fair-play Zuzana Wienk.
Hovorkyňa špeciálnej prokuratúry Jana Tökölyová reagovala, že na novinárske otázky odpovedať nebudú, pretože vyšetrovanie prania špinavých peňazí z emisného obchodu zatiaľ neukončili.
Denník SME sa prokuratúry pýtal, čo presne urobila s informáciou od Švajčiarov, podľa ktorej si mal vplyvný úradník ministerstva vybrať z účtu vo Švajčiarsku 3,8 milióna eur.
// Přidat příspěvek by Aliancia Fair-play.
Meno na zverejnenom zozname chýba Uznesenie od Švajčiarskej prokuratúry, ktoré Aliancia Fair-play zverejnila, má vyčiernené mená. Úradník, ktorý si mal peniaze z účtu schránkovej firmy vybrať, mal podľa Švajčiarov pozíciu „sekretär“ a z ministerstva odišiel v roku 2009. Mohlo tak ísť o štátneho tajomníka či sekčného šéfa.
S Interblue a jeho šéfkou Janou Lütken v tom čase za ministerstvo komunikoval šéf sekcie kvality životného prostredia Pavol Tehlár a jeho podriadený Peter Solčanský, ktorý riadil odbor ochrany ovzdušia.
Meno úradníka chýba na zozname ľudí a firiem, ktoré si podľa našej Generálnej prokuratúry údajne delili zisk z emisného kšeftu. Nie je ani na schéme distribúcie tohto zisku, ktorú pred dvoma mesiacmi zverejnil poslanec Daniel Lipšic (Nova).
Prečítajte si tiež:
Na emisiách sa podľa Švajčiarov obohatil úradník
Mohli peniaze vybrať a potom vložiť Na zozname od prokuratúry sú uvedení len ľudia a firmy, ktoré mali obchodný vzťah s Interblue Group. Aj schéma od Lipšica znázorňuje len to, ako Interblue delila zisk 47 miliónov eur cez prevody.
Schéma sa končí pri výberoch hotovosti. Ako sa potom odovzdávali peniaze, nerieši.
Je preto možné, že 3,8 milióna dolárov na účet vplyvného úradníka nepritieklo priamo z Interblue, ale niekto peniaze vybral, vložil na iný účet a až z tohto účtu ich odoslal vplyvnému úradníkovi.
Časovo to sedí, pretože o peniazoch na jeho účte sa Švajčiari dozvedeli, keď už rok vyšetrovali Interblue.
Na Interblue ich upozornila banka Julius Bär, kde mala garážová firma účet. Prvý prevod podľa Lipšicovej schémy údajne zadala 17. decembra 2008, posledný 25. novembra 2009.
Na účet vplyvného úradníka mohli peniaze prísť v auguste 2009 a finančnej polícii to Credit Suisse nahlásila až o štrnásť mesiacov neskôr.
Prečítajte si tiež:
Fico nezapiera tajnú správu o emisiách