Opatrovanie manžela či rodiča s ťažkým zdravotným postihnutím bude mať opäť nižšiu cenu. Dôchodky, ktoré tvoria najväčšiu časť príjmov tejto skupiny ľudí, sa z roka na rok zvyšujú.
Základný príspevok na jedného opatrovaného je 111,32 percenta životného minima (220,52 eura). Ak jeho príjem je vyšší ako 1,4-násobku životného minima (277,326 eura), príspevok sa kráti o všetko nad touto hranicou.
„Z toho vyplýva, že čím vyššia je dôchodková dávka, tým nižší je peňažný príspevok na opatrovanie,“ hovorí riaditeľ Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Senici Ján Kovár.
Príspevok
Opatrovanie
- Účelom je každodenná fyzická pomoc pri obsluhe, starostlivosti o domácnosť. Aby manžel, otec, matka, dieťa či starý rodič mohol zostať doma.
- Príspevok poberá 59-tisíc ľudí. Popri dôchodku opatruje svojich blízkych 23-tisíc osôb. Tých ostatných (vrátane rodičov starajúcich sa o deti) je vyše 36-tisíc.
- Výška príspevku závisí od dvoch údajov: dôchodok opatrovanej osoby a životné minimum.
Príjem zdravotne postihnutého človeka sa prehodnocuje vždy v júli. Obdobím, na ktorom začne záležať, je predchádzajúci kalendárny rok.
Až o 11 eur menej
Celý starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne sa vlani zvýšil o 11,20 eura. Najbližšie prehodnotenie príjmu môže viesť k tomu, že príspevok na opatrovanie sa zníži o rovnakú sumu.
„Valorizácia dôchodkov v súvislosti s úpravami súm životného minima má značný vplyv na zníženie výšky peňažného príspevku na opatrovanie,“ pokračuje Kovár.
Životné minimum sa pravidelne valorizuje. Problém je, že ukazovatele, z ktorých sa vychádza, rastú pomalšie ako dôchodky. A môže sa stať dokonca to, že ani jeden z nich nedosiahne kladnú hodnotu.
Hrozí zmrazenie životného minima
Kvalifikovaný odhad jedného zo vstupných štatistických údajov – rast životných nákladov nízkopríjmových domácností – dosahuje iba 1,003. Ministerstvo práce na to reaguje návrhom, aby sa v prípade, že relevantný koeficient bude nanajvýš rovný jednej, životné minimum nevalorizovalo.
„V prípade poklesu nákladov nízkopríjmových domácností alebo čistých príjmov domácností v sledovanom období nepríde k poklesu výšky životného minima,“ píše sa v doložke sociálnych vplyvov.
Zákon, návrh ktorého v stredu schválila vláda, bude mať „pozitívny vplyv na hospodárenie domácností poberateľov dávok a príspevkov“.
Výnimka z pravidla
Ak dôchodok poberá aj ten, kto sa o niekoho stará, príspevok na opatrovanie sa neznižuje. Zákonom stanovený paušál sa mení iba so životným minimom. Teraz ide o 91,87 eura.
Príspevky a príjem
Opakované príspevky na kompenzáciu
- príspevok na kompenzáciu zvýšených výdavkov,
- príspevok na opatrovanie,
- príspevok na osobnú asistenciu a
- príspevok na prepravu.
Závislosť od príjmu
Príspevok na zvýšené výdavky nemožno poskytnúť, ak príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím je vyšší ako trojnásobok životného minima (v súčasnosti 594,27 eura). V prípade ostatných príspevkov má príjem vplyv na ich výšku.
Prehodnocovanie príjmu
Poskytovanie opakovaných príspevkov si vyžaduje pravidelné prehodnotenie príjmu, ktoré sa vykonáva vždy v júli. Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny vyzve fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, aby predložila doklady o výške príjmu.
Priemer
Dôležitý je priemerný mesačný príjem za predchádzajúci kalendárny rok. Započítavajú sa príjmy za obdobie január až december bez ohľadu na to, kedy boli vyplatené.
Spoločne posudzované príjmy
Príjem fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím sa zvyčajne posudzuje spolu s príjmom jej manžela alebo manželky. Príjem jedného sa sčíta s príjmom druhého a súčet sa vydelí dvoma.
Platnosť
Prehodnotený príjem platí do konca júna nasledujúceho roka.
Dôsledky
Ak prehodnotený príjem poberateľa príspevku na kompenzáciu zvýšených výdavkov prevyšuje trojnásobok životného minima, úrad príspevok odníme a zastaví jeho výplatu.
V prípade ostatných opakovaných príspevkov je možným dôsledkom prepočet vyplácanej sumy. Tieto dávky sa vyplácajú mesačne pozadu, ich výška sa môže zmeniť v auguste.
Výzva musí prísť poštou
Úradníci môžu žiadať potrebné doklady v predstihu. Povinnú výzvu pošlú potom.
Poberatelia opakovaných príspevkov na kompenzáciu vedia o povinnosti doložiť príjmy. Úradníci im podľa zákona musia poslať výzvu.
„Úrad vyzýva poberateľov prostredníctvom predtlačených výziev, ktoré im posiela Slovenskou poštou. Vyplnenú a podpísanú výzvu spolu s potrebnými dokladmi za rok 2013 treba poslať alebo osobne doniesť najneskôr do 30. 6. 2014,“ informuje kancelária riaditeľa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Leviciach.
Úrad v Senici upozorňuje poberateľov v predstihu – cez internet a ďalšie komunikačné kanály. O potrebné doklady žiada najneskôr do 30. apríla.
„Upozornením prostredníctvom internetovej stránky, respektíve uverejnením v regionálnej tlači, vyhlásením v obecnom rozhlase sa úrad snaží o úsporu finančných prostriedkov na poštovnom,“ tvrdí riaditeľ Ján Kovár. „Poberateľov, ktorí nám príjmy nepredložia v stanovenom termíne, vyzývame v zmysle zákona.“