BERLÍN. Komisár Európskej únie pre energetiku je proti obmedzeniu vzťahov s Ruskom v plynárenskom sektore v najbližších rokoch, no súhlasí s tým, že EÚ musí pracovať na diverzifikácii zdrojov.
Informovala o tom agentúra AP.
Komisár Günther Oettinger v rozhovore pre nemecký nedeľník Welt am Sonntag pripustil, že je tu riziko zastavenia dodávok plynu z Ruska na Ukrajinu potom, ako Kyjev nezaplatil za dodanú surovinu.
Ukrajina je pritom kľúčovou tranzitnou krajinou ruského plynu do Európy a európske krajiny už nedostatok komodity po sporoch medzi Ruskom a Ukrajinou pocítili na začiatku roku 2009.
Podľa Oettingera by plynárenský sektor nemal byť tým, ktorý by sa prioritne použil v rámci prípadných ekonomických sankcií, či už zo strany Európskej únie alebo Ruska.
Ako dodal, je "proti obmedzeniu, či dokonca prerušeniu vzťahov s Ruskom v plynárenskej oblasti v najbližších rokoch". Na druhej strane "je nevyhnutné, aby EÚ pokračovala v stratégii diverzifikácie dodávok".
Chorvátsko je najmenej ohrozenou krajinou
Chorvátsko má podľa svojho ministra hospodárstva dostatok rezerv v prípade prerušenia dodávok plynu z Ruska.
ZÁHREB. Chorvátsko je jednou z najmenej ohrozených krajín v prípade prerušenia dodávok plynu z Ruska v dôsledku ukrajinskej krízy.
Krajina má dostatok rezerv v prípade akýchkoľvek problémov pre firmy aj pre domácnosti. Povedal to tento týždeň na energetickom fóre v Záhrebe chorvátsky minister hospodárstva Ivan Vrdoljak. Informovala o tom agentúra Hina.
Podľa ministra má Chorvátsko zabezpečené rezervy plynu pre priemysel aj domácnosti na najbližších šesť mesiacov.
Ako dodal, celková spotreba plynu v Chorvátsku dosiahla minulý rok 2,7 miliardy kubických metrov (m3), z čoho dovoz predstavoval zhruba 40 %.
Denná spotreba plynu sa pohybuje okolo 5,5 až 6 miliónov m3. Chorvátsko pritom produkuje okolo 3,5 milióna m3 plynu denne a ďalších 200 miliónov m3 má v zásobníkoch, dodal Vrdoljak.