BRATISLAVA. Vláda v stredu schválila návrh zákona o sociálnej práci. Návrhom zákona chce ministerstvo práce a sociálnych vecí stanoviť podmienky výkonu sociálnej práce v praxi tak, aby sociálnu prácu mohli v praxi vykonávať len fyzické osoby, ktoré sú odborne spôsobilé.
Sociálny pracovník by podľa legislatívneho návrhu mohol sociálnu prácu vykonávať aj ako samostatnú prax v profesii sociálny pracovník. Podmienkou však bude, aby mal povolenie na výkon samostatnej praxe sociálneho pracovníka. Takéto povolenie má vydávať Slovenská komora sociálnych pracovníkov a asistentov sociálnej práce.
Návrh podľa rezortu upravuje profesijné podmienky výkonu sociálnej práce.
Navrhovaný zákon vzhľadom na náročnosť problematiky podľa ministerstva počíta s postupným zavádzaním právnej úpravy do praxe, osobitne z dôvodu, že súčasťou návrhu je aj riešenie v súčasnosti neexistujúcich podmienok odborného vzdelávania nielen v oblasti sociálnej práce, ale aj v oblasti sociálnych vecí a rodiny.
"Návrh je konštruovaný v základnej logike, že sociálnu prácu v praxi môže vykonávať ten, kto ju vyštudoval a ten, kto sociálnu prácu vyštudoval a vykonáva ju v praxi, je sociálny pracovník, resp. asistent sociálnej práce v závislosti od odborných spôsobilostí získaných stupňom štúdia," uvádza rezort práce a sociálnych vecí.