BRATISLAVA. Logistický park pri Lozorne by mohol byť do dvoch rokov zaplnený. Prispieť k tomu môže fakt, že ponuka priemyselných priestorov v najvyššom A štandarde na Slovenku nie je príliš veľká.
Developeri stavajú zväčša na kľúč, špekulatívna výstavba tvorí len časť plochy v projektoch. A môže sa stať, že o takéto priestory vo výstavbe sa začnú zaujímať firmy ešte pred dokončením.
Hovorí to Peter Bečár, výkonný riaditeľ pre strednú a východnú Európu spoločnosti PointPark Properties.
Spoločnosť teraz na jar začala stavať v svojom parku pri Lozorne skladové a distribučné centrum s rozlohou 14 660 štvorcových metrov.
Časť haly s veľkosťou 5 360 štvorcových metrov bude využívať spoločnosť Donaldson Filtration Solutions pre pokrytie zákazníkov zo strednej Európy a Ruska, 2 900 štvorcových metrov je vyhradených pre ďalšieho poskytovateľa logistických služieb a 6 400 štvorcových metrov sa spoločnosť rozhodla postaviť špekulatívne.
V PointParku Bratislava sa v súčasnosti nachádzajú štyri budovy s celkovou rozlohou zhruba 120 600 štvorcových metrov.
Developer má v v logistickom parku PointPark Bratislava ešte k dispozícii viac ak 50-tisíc štvorcových metrov voľných pozemkov, 15 a pol tisíca štvorcových metrov jej zostáva v parku v Žiline. Na tie už má aj stavebné povolenie.
Trh na Slovensku pritom ročne dokáže absorbovať 20 až 30-tisíc štvorcových metrov kvalitných priemyselných priestorov, vypočítava Bečár.
Očakávania klientov priemyselných a skladových priestorov sa menia.
Veľké firmy svoje sklady, či výrobné prevádzky sústredia do takzvaných XXL hubov. Znamená to, že z takýchto centier zásobujú veľké územia, čo im umožňuje európska infraštruktúra.
Zvyšujú svoje požiadavky na zázemie pre zamestnancov. Pri skladoch už nestačí mať jednu kanceláriu, nájomcovia sťahujú do logistických centier aj svoje centrály, čo je náročné na výber stavebných materiálov. Rastú tiež nároky na technický štandard.
Ceny nájmov sú stabilné, šetriť teda možno na prevádzkových nákladoch, hovorí Peter Jánoši, riaditeľ PointPark Properties pre Slovensko.
Viac ako kedysi nájomcov teda zaujímajú náklady na elektrinu a vykurovanie, prevádzky využívajú vyšší podiel automatizácie, čo zasa pre developerov znamen rátať s vyššou nosnosťou či výškou jednotlivých hál. Využívajú sa inteligentné osvetlovacie systémy, stlmovanie svetiel v závislosti od intenzity denného osvetlenia priestorov a podobne.
To môže byť dôvodom, prečo sa zo starších hál sťahujú do moderných, s čím má developer skúsenosti najmä v Žiline.