Zákon o sociálnom poistení hovorí, že nárok na starobný dôchodok si vyžaduje 15 rokov účasti v civilnom penzijnom systéme. Bezmála päťtisíc ľudí to dokázalo obísť. A ďalší čakajú na svoju príležitosť.
Zistili sme
Ako sa to vybavuje
- Aby Sociálna poisťovňa mohla priznať starobný dôchodok, potrebuje žiadosť o konkrétny druh dôchodku.
- Žiadosť sa podáva na predpísanom tlačive. Žiadateľovi ju pomôžu spísať zamestnanci pobočky podľa miesta jeho trvalého pobytu.
- Poisťovňa je zo zákona povinná o žiadosti rozhodnúť do 60 dní od začatia konania. V mimoriadne zložitých prípadoch môže lehotu predĺžiť o ďalších 60 dní. Predĺženie lehoty žiadateľovi oznámi.
Ide o bývalých policajtov a vojakov, ktorí po odchode zo zo služobného pomeru nestihli získať dôchodkové poistenie v potrebnej dĺžke.
Poisťovňa sa podvolila súdom
„V prípade, že (v civile) neodpracovali 15 rokov, ich odvody sa nepremietli do nároku na starobný dôchodok,“ povedal prezident Asociácie policajtov vo výslužbe Eduard Pokorný.
Sociálna poisťovňa v minulosti ich žiadosti zamietala ako neopodstatnené. Stanovisko zmenila, keď viacerí zo žiadateľov uspeli na Najvyššom súde.
„Sociálna poisťovňa na stanovenie sumy starobného dôchodku týchto osôb zohľadní výkon zamestnania v služobnom pomere. Starobný dôchodok však prizná iba v sume zodpovedajúcej obdobiu, ktoré nebolo zohľadnené na určenie sumy výsluhového dôchodku,“ tvrdí hovorca Peter Višváder.
Priemerná výška dodatočne priznanej starobnej penzie je takmer 225 eur.
Zmení sa zákon?
Poisťovňa si spočítala, čo by jej hrozilo, keby rozsudky ignorovala. Jej rozhodnutia v rozpore s nimi by boli zrušené a navyše by musela znášať súdne trovy. „Jedinou možnosťou, ako zmeniť postup Sociálnej poisťovne v tejto veci, je zmena zákona o sociálnom poistení.“
Ministerstvo práce vlani avizovalo „zmeny v právnej úprave nároku na starobný dôchodok, ktorá by eliminovala súčasné aplikačné problémy“. Pred časom začalo vykonávať štátny dozor v poisťovni. „Aj jeho výsledky prispejú k rozhodnutiu, ako tento problém súčasné vedenie ministerstva vecne aj legislatívne vyrieši,“ povedal hovorca ministra Michal Stuška.