Agentúrny text sme nahradili autorským článkom
BRATISLAVA. Keď štát v minulosti rozhodol, že Slovenské elektrárne majú časť elektriny predávať za regulované a nie trhové ceny, elektrárne tvrdili, že na tom prerobia.
Narátali, že počas rokov 2009 a 2010, kedy museli zregulovanú elektrinu vyrábať, prišli o 94,49 milióna eur. To je aj suma, ktorú si od štátu pýtali naspäť. V stredu však so svojou požiadavkou na súde neuspeli.
"Krajský súd v Bratislave sa stotožnil s našou argumentáciuo. Za údajnú škodu, ktorá mala Slovenským elektrárňam, vzniknúť ministerstvo hospodárstva nezodpovedá," povedal minister hospodárstva Tomáš Malatinský. Dodal, že voči tomuto rozhodnutiu sa už nedá odvolať.
Možnosti ešte môžu byť
V praxi to nemusí znamenať koniec boja.
"Prichádzajú do úvahy mimoriadne opravné prostriedky a namietanie proti porušeniu ústavných práv Slovenských elektrární," povedala hovorkyňa elektrární Jana Burdová. Zaoberať sa nimi ale firma bude až keď oficiálne dostanú zo súdu rozsudok.
Neoficiálne sa hovorí aj o tom, že škodu si mali možno elektrárne pýtať od Úradu pre reguláciu sieťových odvetví, ktorý ceny za elektrinu na príkaz štátu určoval. Elektrárne sa zatiaľ nevyjadrili, či ešte vidia spôsoby, ako si peniaze nárokovať.
V roku 2009 išlo o dodávku 6 terawatthodín elektrickej energie pre domácnosti a malé podniky. Ročná spotreba elektriny na Slovensku sa pohybuje na úrovni do 30 terawatthodín elektriny. Spomínanú časť elektriny mali elektrárne dodať na základe takzvaného všeobecného hospodárskeho záujmu.
Najvyšší súd už v minulosti rozhodol, že štát neurobil správne keď začal s takýmto dovetkom diktovať ceny elektriny.
Štát podľa Najvyššieho súdu riadne nevysvetlil, aká škoda na živote či majetku občanov by bola vznikla, keby sa ceny nezregulovali. Vtedy ale ešte nebola reč o odškodňovaní.
Pri doplatku môžu byť Taliani tvrdší
Najnovší verdikt by mohol postaviť štát do nevýhodnejšej vyjednávacej pozície pri rokovaniach o doplatku za privatizáciu Slovenských elektrární.
Aj keď v minulosti premiér Robert Fico sľuboval talianskemu Enelu, ktorý je majoritným vlastníkom elektrární, že za podiely v podniku už nič chcieť nebude, neskôr analýza ukázala, že by to mohla byť chyba.
Analýza od TPA Horwath z čias vlády Ivety Radičovej píše aj o 220 miliónoch eur, ktoré by sme si mohli od talianskeho Enelu pýtať. Minister Malatinský avizoval, že na nule s Talianmi zostať neplánuje.
"Nemá to žiaden vplyv na doplatok za doprivatizáciu. Tento problém sa rieši v kontexte ďalších rokovaní so spoločnosťou Enel," zhodnotil vplyv verdiktu na vyjednávania o doplatku hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič.