BRATISLAVA. Aj v minulom roku prijali lekárne od pacientov tony nespotrebovaných liekov. V priemere bolo z každej z nich zozbieraných a následne zlikvidovaných až 55,21 kilogramu.
Celkovo takto skončilo 111 ton liekov, náklady na ich likvidáciu sa vyšplhali na takmer 370 tisíc eur.
Vyplýva to z údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, ktorý má zo zákona povinnosť zabezpečovať zber a likvidáciu nespotrebovaných liekov od obyvateľov. Robí tak prostredníctvom zmluvnej spoločnosti Modrá planéta.
Zber liekov sa vykonáva dvakrát ročne na jar a na jeseň. Počas toho minuloročného sa najviac, až takmer 22 ton liekov, zozbieralo v Bratislavskom kraji, najmenej 11 ton zase v Žilinskom kraji.
Celkový objem nespotrebovaných liekov, ktorý bol vyzbieraný vlani pritom značne prevyšuje rok 2012, kedy bolo z lekární odvezených 60 ton. V medziročnom porovnaní ide o 54-percentný nárast odpadu.
"Dôvodom tohto nárastu je skutočnosť, že jesenný zber sa v roku 2012, z dôvodu nedostatku zdrojov na likvidáciu, uskutočnil len v krízovom režime z vybraných lekární s najvyšším množstvom odpadu, čo sa premietlo do nárastu objemu jarného zberu v roku 2013," uvádza ŠÚKL vo výročnej správe za vlaňajšok. V roku 2012 bol zber vykonaný len v 231 lekárňach z celkového počtu viac ako dve tisíc.
Scenár spred dvoch rokov by sa zopakovať nemal, na likvidáciu nespotrebovaných liekov je pre tento rok rozpočtovaných 300 tisíc eur.
"Nepredpokladáme opakovanie situácie z roku 2012, keďže záväzky voči Modrej planéte boli k 31. 12. 2013 vysporiadané a z lekární bol odvezený všetok nahromadený odpad," skonštatovala Janka Rajnohová zo ŠÚKL.
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií, lekári len za vlaňajšok predpísali 84 miliónov balení liekov z časti alebo plne hradených zo zdravotného poistenia, v hodnote 974 miliónov eur. Ďalších 37,9 milióna balení si ľudia kúpili bez receptu, za takzvané voľnopredajné lieky zaplatili 147 miliónov eur.