Mnoho Slovákov má s prácou v zahraničí zlé skúsenosti. Napríklad aj pre neserióznu pracovnú agentúru, ktorá im prácu sprostredkovala.
Pracovné ponuky cez personálne agentúry ponúka napríklad aj sieť Eures. Tvrdia však, že všetky sú bezpečné a ponuky sú overené.
„Každé voľné pracovné miesto, ktoré ponúkame, je overené a je teda od spoľahlivého zamestnávateľa,“ vysvetľuje Veronika Černá z Ústredia práce.
Skôr ako začne Eures s niektorým zamestnávateľom spolupracovať, overí si ho v jeho domovskej krajine.
Podobne postupuje napríklad aj Profesia.sk. „Na portáli Profesia.sk inzerujú agentúry, ktoré pred zverejnením ponuky prejdú overením našimi kolegami. Ponuky zo zahraničia niektoré z nich využívajú vyše desať rokov,“ tvrdí Marcela Glevická z Profesia.sk
Ak by predsa len mal niekto zlú skúsenosť, mal by sa obrátiť na portál. „Všetky sťažnosti preveríme. Pokiaľ príde uchádzač s konkrétnou ponukou, na akú reagoval a jeho sťažnosť je relevantná, oslovíme firmu, aby sa vyjadrila,“ dodáva Glevická.
Na agentúru si treba dať pozor
Skúste získať referencie na agentúru. To, že je seriózna zistíte napríklad aj tak, že vám dá zmluvu na preštudovanie domov.
Od minulého roka nesmú agentúry vyberať poplatok za sprostredkovanie práce od uchádzača o zamestnanie. Iba od firmy, pre ktorú sprostredkúvajú zamestnanca.
Marcela Glevická z Profesia.sk však upozorňuje, že platenie poplatkov úplne nevymizlo. „Treba preto sledovať a pozorne čítať, za čo si agentúry účtujú poplatky a v akej výške,“ konštatuje.
Poplatok môže definovať ako napríklad za cestu, s ktorou má do zahraničia náklade. Môže ho však pomenuje len veľmi všeobecne – napríklad, že ide o poplatok za nejaký druh konzultácií pri hľadaní práce – to v poriadku nie je.
Ako postupovať pri overovaní
Sprostredkovateľskú agentúru je vhodné si preveriť. „Každá agentúru, ktorá ponúka prácu do zahraničia, musí mať od Ústredia práce povolenie na sprostredkovanie zamestnania za úhradu,“ hovorí Glevická. Preveriť si zoznam môžete na stránka www.upsvar.sk.
Okrem toho si preverte agentúru aj na webe na diskusných fórach pracovných portálov.
"Skôr ako sa zaviažete nejakej firme, pozrite si dostupné informácie o nej. Ak firma nie je vyhľadateľná na interenete, nie je to dobrá vizitka. Rovnako je potrebné si skontrolovať, ak máte reagovať e-mailom, aká je mailová adresa. Firemné adresy nebývajú zo súkromných schránok, ktoré sú na aze.sk, post.sk ani na gmail.com," vysvetľuje Glevická.
Čo musí obsahovať zmluva
Ak sa už rozhodnete pre niektorú agentúru, treba s ňou podpísať zmluvu o sprostredkovaní. Seriózna agentúra nemá problém dať vám zmluvu na preštudovanie domov. Aby ste sa mohli poradiť s rodinou prípadne s právnikom.
Zmluva musí byť písomná, musí obsahovať názov, adresu, identifikačné číslo a druh činnosti zamestnávateľa, dĺžku trvania zamestnania, druh práce, mzdu a ďalšie pracovné podmienky, spôsob a podmienky zdravotného a sociálneho poistenia a tiež rozsah zodpovednosti sprostredkovateľa za nedodržanie podmienok dohody.
Agentúra je povinná informovať klienta, ktorému sprostredkúva zamestnanie za úhradu v zahraničí, o jeho právach a povinnostiach, ktoré súvisia so zamestnaním v zahraničí.