Ako je to s platením sociálnych odvodov pri práci v zahraničí? Treba prácu v inej krajine nahlasovať Sociálnej poisťovni?
Všeobecne platí, že fyzická osoba pri odchode do zahraničia a ani počas obdobia, keď je dlhodobo v zahraničí, nemá voči Sociálnej poisťovni žiadnu oznamovaciu ani odvodovú povinnosť (nemusí nič oznamovať ani platiť žiadne poistné).
Avšak povinnosti môžu vzniknúť osobám, ktoré súbežne popri práci v krajinách Európskej únie vykonávajú činnosť (napríklad ako zamestnanec alebo ako SZČO) aj na Slovensku a sú poistené v Sociálnej poisťovni. Tieto osoby musia skutočnosť, že pracujú vo viacerých krajinách Únie, oznámiť Sociálnej poisťovni, ktorá následne určí, akej legislatíve budú podliehať.
V rámci európskej legislatívy totiž platí, že osoba môže byť povinne sociálne poistená len v jednej krajine.
Podobne v rámci Únie nemôže existovať ani súbeh povinného poistenia v jednej krajine a dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti v inej krajine. Súbeh povinného poistenia v jednej krajine a dobrovoľného dôchodkového poistenia v SR možný je.
Ak je občan dobrovoľne nemocensky poistený a dobrovoľne poistený v nezamestnanosti na Slovensku a odchádza pracovať (bude povinne poistená) do inej krajine EÚ, je jeho povinnosťou odhlásiť sa v Sociálnej poisťovni z dobrovoľného nemocenského poistenia a dobrovoľného poistenia v nezamestnanosti.
Ako je to s prípadnou práceneschopnosťou, či materskou dovolenkou? Počíta sa na účely materského aj obdobie práce v zahraničí? Čo v prípade, ak čerstvá matka nemá odpracovaných dostatočný počet dní na Slovensku ani v zahraničí, z čoho sa jej vyplácaná materská?
Všeobecne platí, že nárok na nemocenskú dávku si človek uplatňuje v krajine, v ktorej naposledy pracoval. V zmysle princípu – o dávku žiadaj tam, kde si naposledy platil poistné.
Podobne to platí aj pre slovenského občana, ktorý vykonáva zárobkovú činnosť v inom členskom štáte Európskej únie a je v ňom nemocensky poistený. V prípade, ak si požiada o dávku na Slovensku, Sociálna poisťovňa mu zohľadní len doby nemocenského poistenia získané v inom členskom štáte EÚ/EHP a Švajčiarska. Aby mu však Sociálna poisťovňa nárok na dávku priznala, musí splniť (okrem potrebnej doby existencie nemocenského poistenia) aj ďalšie podmienky nároku na konkrétnu dávku.
Nárok na peňažné dávky v materstve po ukončení zamestnania v inom členskom štáte EÚ môže žena získať v rámci ochrannej lehoty napr. len vtedy, ak po návrate do Slovenskej republiky bude poberať aj dávku v nezamestnanosti podľa právnych predpisov Slovenskej republiky.
Ak osobe nevznikne nárok na materské podľa právnych predpisov Slovenskej republiky, môže si uplatniť nárok na rodičovský príspevok, ktorý priznáva a vypláca Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Ako sa počíta obdobie práce v zahraničí do dôchodku na Slovensku?
Ak človek pracoval v zahraničí dlhšiu dobu, môže mu vzniknúť nárok na dôchodok v štáte, v ktorom pracoval - v zmysle platnej legislatívy daného štátu, v ktorom platil poistné. Každý štát má vlastné podmienky na priznanie dôchodkovej dávky.
Na Slovensku sa môže pri posudzovaní nároku na dôchodok prihliadnuť len na dobu, ktorú človek získa v krajine EÚ alebo v krajine, s ktorou má Slovensko uzatvorenú medzinárodnú zmluvu o sociálnom zabezpečení.
Vo všeobecnosti platí, že nárok na dôchodok podľa právnych predpisov iného štátu EÚ nevznikne, ak doba dôchodkového poistenia v tomto štáte nedosiahne aspoň jeden rok. V takom prípade sa na túto dobu prihliadne pri posudzovaní jeho nároku v SR. Prihliada sa na ňu aj v prípade, ak poistenec nezískal potrebný počet rokov (15 rokov) obdobia dôchodkového poistenia podľa predpisov Slovenskej republiky. Na zárobky dosiahnuté v zahraničí sa však neprihliada.