Agentúrny text sme nahradili autorským článkom.
BRATISLAVA. Plyn nebude prúdiť len z východu na západ, ale aj opačne. Za našimi hranicami jeho časť otočíme a pošleme naspäť na Ukrajinu.
Píše sa o tom v memorande, ktoré po dlhom ukrajinskom váhaní podpísali zástupcovia Slovenska a našich susedov.
V memorande sa spomínajú dodávky plynu na východ najprv v objeme asi troch miliárd, neskôr asi 10 miliárd kubických metrov ročne.Majú prúdiť cez plynovod pri Vojanoch, ktorý kedysi zásoboval tamojšiu elektráreň.
Pôvodne mal plynovod dosiahnuť maximálnu kapacitu až na jar budúceho roku.
V pondelok už ukrajinský minister energetiky Jurij Prodan ohlasoval, že v memorande sa uvádza už september ako možný termín pre väčšie dodávky plynu.
Očakávajú veľa
Memorandum sa pritom na poslednú chvíľu na prianie Ukrajincov menilo.
Aj keď im sľubujeme skoršie dodávky väčšieho objemu cez vojanskú rúru, nechcú sa vzdať myšlienky, že by od nás mohli dostávať cez hlavnú vetvu tranzitného plynovodu aj 30 miliárd kubíkov plynu ročne.
Na to by sme však museli zasiahnuť do územia, ktoré kontrolujú aj Rusi, a to by mohlo byť v rozpore so zmluvami s Gazpromom.
Túto možnosť síce Slovensko odmietalo, no po tlaku Ukrajincov sa do memoranda doplnilo, že sa tento variant ešte bude riešiť.
„Je tam zdôraznené, že spätný tok cez vojanský model je len prvým krokom a že Slovensko sa usiluje o dialóg s Gazpromom, aby sa uskutočnil takzvaný veľký reverz plynu,“ vysvetlil Prodan, prečo po dlhom odmietaní napokon memorandum Ukrajina odobrila.
Jeho krajina ročne spotrebuje vyše 50 miliárd kubíkov plynu, z toho polovicu tvoria dodávky z Ruska.
Vojanský model bude stáť asi 20 miliónov eur. Peniaze by mala investovať spoločnosť eustream, ktorá je tranzitérom plynu cez Slovensko.
Tvrdí, že ide zisťovať na trhu, či sa k posielaniu plynu na Ukrajinu niektorá z energofiriem aj zmluvne zaviaže, a teda či sa mu investícia vráti.
Problémom môže byť platobná disciplína Ukrajincov. Isté prísľuby s pomocou s platbami za plyn pre Ukrajinu avizovala Európska komisia. Jej šéf José Manuel Barroso tvrdí, že zatiaľ nikto žiadne záruky oficiálne nežiadal.
Závisí aj od zimy
Ukrajina dlhuje Rusku za plyn 2,2 miliardy dolárov (1,6 miliardy eur). Od apríla účtujú Rusi Ukrajincom za tisíc kubíkov plynu 485 dolárov. To znamená zdraženie oproti marcu takmer o sto percent.
Ukrajinci tvrdia, že toľko za plyn platiť nebudú. Prestali si dopĺňať zásobníky, ktoré sú kľúčové aj pre západnú Európu.
Ak sa riadne nenaplnia, nebude sa dať v zime plyn dotlačiť z východu na západ Európy. Prodan tvrdí, že potrebuje mať v zásobníkoch do 15. októbra okolo 20 miliárd kubíkov plynu.
Do akej miery napokon spätný tok plynu Ukrajine pomôže, bude závisieť od toho, či Rusi dodávky na západ stopnú, či bude tuhá zima, alebo či sa Ukrajinci dokážu uskromniť pri spotrebe plynu, vymenúva analytik Michal Hudec z energy analytics.
Možné je aj to, že Ukrajina tlačí na spätný tok len preto, aby si zlepšila vyjednávaciu pozíciu pri rokovaniach o cenách plynu z Ruska.