Výrobcovi na východnom Slovensku nepomôžu zapnúť ističe polícia, radnica, ministerstvo ani Európska komisia. Vjazd do priemyselného parku obsadila bezpečnostná služba.
TREBIŠOV. Výroba v prevádzke dánskej firmy Blika, ktorá sa zastavila cez víkend, sa tak skoro zrejme nerozbehne.
V noci priemyselný park v Trebišove obsadila súkromná bezpečnostná služba (SBS). Bráni firme, aby využívala svoje priestory a inštalovala v nich naftové generátory na výrobu elektriny.
Denník SME o tom informoval konateľ Bliky Juraj Belej.
Primátor Trebišova Marián Kolesár dopĺňa, že SBS, objednaná vlastníkom nehnuteľností, miestnou firmou Priemyselný park Trebišov (PPT), s.r.o., kontroluje vjazd do parku.
Dnes dopoludnia zabránila príchodu kamióna, ktorý pre Bliku doviezol naftový generátor, ktorý mal slúžiť ako náhradný zdroj elektriny za vypnutý transformátor.
Podľa neho bola na mieste aj privolaná štátna polícia. Tá však iba kontrolovala situáciu, aby nedošlo k násilnostiam. Nezasiahla voči SBS, pretože nechce riešiť ekonomické spory.
Situácia si podľa primátora vyžaduje predbežné opatrenie súdu, ktorý PPT prikáže zdržať sa blokovania vjazdu alebo vypnutia transformátora.
Kolesár vysvetľuje, že naftový generátor zatiaľ zložili v mestských priestoroch, kde ho strážia a čakajú na ďalšie riešenie situácie. Chceli tak Blike pomôcť, nemôžu však vstupovať do jej vzťahov s PPT a dodávateľmi elektrickej energie.
Dánskej firme Blika odpojili elektrinu, môže od nás odísťČítajte
Kto je tu pánom
Dánsky výrobca kovového nábytku a šatníkových skriniek na Slovensku vyrába od roku 2007 a zamestnáva vyše 70 ľudí. Prenajíma si haly v priemyselnom parku od Mesta Trebišov.
To ho v roku 2006 zrekonštruovalo z areálu bývalých konzervární s podporou fondov Európskej únie. Na práce dostalo takmer 5,3 milióna eur.
Mesto si bývalé konzervárne prenajalo na 15 rokov od ich majiteľa – miestnej firmy Priemyselný park Trebišov (PPT), s.r.o. Tá však čoskoro začala nájomnú zmluvu spochybňovať, súdi sa o jej neplatnosť a žiada o vrátenie areálu. Mestu neplatí ani dane z nehnuteľností, má na nich dlh vyše 180-tisíc eur.
Od Bliky žiada, aby neplatila nájomné mestu, ale priamo PPT, pričom vyžaduje jeho zvýšenie o 150 percent na zhruba 5,5 €/m2 mesačne.
Už v roku 2010 Blike vypla transformátor, ktorým jej dodávajú elektrinu a zapla ho až keď jej to nariadilo predbežné opatrenie súdu. Cez víkend PPT transformátor odpojila opäť.
Nejasné body
Konateľ PPT Jaroslav Kocák tvrdí, že preto, že ho Blika využívala neoprávnene. Priznáva, že oni objednali SBS, aby si chránili svoje práva.
Žiadajú od Bliky doplatenie nájomného za roky dozadu, odškodnenie i platbu za využívanie transformátora.
V liste PPT spochybňuje aj kolaudáciu parku, zmluvy medzi Blikou a mestom, či sebou a mestom. Poukazuje na zneužitie eurofondov.
Bliku zastavenie výroby životne ohrozuje, zásobovať zákazníkov zo skladu dokáže iba niekoľko dní.
”Je to kritické, dlho už takto nevydržíme fungovať,” vysvetľuje Belej. Od začiatku podľa neho v parku bojujú s problémami, nefunguje kanalizácia, preteká strecha, železničná vlečka končí pri plote.
Mesto im podľa zmluvy má poskytnúť dva prístupové body k elektrine, to sa však podľa jeho slov nikdy nenaplnilo.
Odkazujú ich na PPT, ten zasa na mesto, ktoré park spravuje. Kolesár zasa argumentuje, že siete zabezpečili, elektrinu už dodávať nemôžu.
Bratislava ďaleko, Brusel ďalej
Belej hovorí, že sa už na Slovensku obrátili na veľa inštitúcií, každý však pomoc iba prisľúbil.
Zvažujú preto nielen odchod výroby z Trebišova, ale aj zo Slovenska. Hovorca ministerstva hospodárstva Stanislav Jurikovič hovorí, že o probléme v Trebišove nevedia.
Podobne chýbajú informácie aj Andrejovi Králikovi zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.
Na takejto úrovni však podľa neho zastúpenie Únie nezvykne zasahovať, odpovedá na otázku, či sa chystajú pomôcť firme z krajiny EÚ v parku, ktorý sa zrekonštruoval aj z eurofondov.
Priemyselné parky má na starosti Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA), ktorá ich prevzala od agentúry SARIO.
Riaditeľ sekcie štrukturálnych fondov EÚ v SIEA Tibor Bohó potvrdil, že mestá mohli získať nenávratné príspevky na priemyselné parky iba vtedy, ak preukázali, že nehnuteľnosti vlastnia alebo si ich dlhodobo prenajímajú.
Zasahovať nemôžu, iba vyzývať
Ak by teda boli neplatné, Trebišov by peniaze z Bruselu nedostal. Práve nájomné vzťahy v parku sú však príčinou väčšiny problémov, ktoré vyústili do série súdnych sporov, priznáva Bohó.
SIEA do nich podľa neho zasahovať nemôže. Jej úlohou je monitorovať plnenie ukazovateľov, ku ktorým sa obce zaviazali.
Podľa zmluvy je mesto povinné zabezpečiť funkčnosť projektu do konca roku 2022. O plnení svojich povinností musí SIEA pravidelne informovať. ”Park bol dobudovaný vo februári 2008, podľa údajov uvedených v projekte bol riadne skolaudovaný,” tvrdí Bohó.
O problémoch, napríklad so železničnou vlečkou a zatekajúcou strechou vedia, podľa neho na ne Blika opakovane upozorňovala.
Ministerstvo hospodárstva a SARIO preto mesto Trebišov niekoľkokrát vyzývali, aby problémy odstránilo.