BRATISLAVA. Obchodníci svoj boj proti pokutám za opakovaný predaj tovarov po dátume spotreby nevzdávajú.
Podľa šéfa Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR Pavla Konštiaka sa totiž chystajú obrátiť na Ústavný súd.
Miliónové pokuty
Pokuty, ktoré môžu dosiahnuť od 1 až do 5 mil. eur, totiž považujú za neprimerané a až likvidačné.
"Zväz obchodu a cestovného ruchu ide cestou ústavného súdu, pretože si myslíme, že tieto pokuty sú neprimerané v národnom hospodárstve, neprimerané v Európskej únii a neprimerané vo svete," vyhlásil na utorňajšej tlačovej konferencii.
Postavenie slovenských obchodníkov sa v poslednom období výraznejšie nezmenilo, tvrdí Konštiak.
Nákupná turistika znižuje tržby
Tržby obchodníkov stále zaostávajú za predkrízovými maximami, za čo môže aj nákupná turistika. Tej sa podľa šéfa zväzu nemožno čudovať, keďže Slovensko má druhú najvyššiu daň z pridanej hodnoty na potraviny v Európskej únii a zároveň nákupom v Českej republike a v Maďarsku nahráva oslabovanie domácich mien.
Samotný vstup Slovenska do Európskej únie pritom podľa Konštiaka možno po desiatich rokoch hodnotiť pozitívne, nie však so všetkým, čo členstvo v spoločenstve prinieslo. Veľkým pozitívom je podľa neho, že máme pevnú menu, či voľný pohyb tovaru a služieb. Na druhej strane však otvorenie hraníc tvrdo pocítili domáci obchodníci.
"Európska únia si rozširovaním pripravovala trh na expanziu svojich výrobkov, lebo tie trhy boli preplnené. My sme boli dosť aj obetným baránkom," skonštatoval.