BRATISLAVA. Na tvorbe zákonov, ktoré kritizoval Zamestnávateľský zväz geodézie a kartografie, sa podieľali uznávaní odborníci. Mnohí z nich boli ešte v nedávnej minulosti členmi Komory geodetov a kartografov, povedala predsedníčka Úradu geodézie, kartografie a katastra Mária Frindrichová.
"Mnohí predtým roky robili v externom prostredí ako autorizovaní geodeti a dnes robia vedúcich katastrálnych odborov okresných úradov," obhajovala odbornosť ľudí. Pripomenula tiež, že s účinnosťou od mája minulého roku bola prijatá vyhláška, ktorá zaviedla precízny spôsob merania hraníc.
"Úrad preto rozhodne odmieta vyjadrenie zväzu, že úprava, ktorú teraz navrhujeme, ustupuje z presnosti v meraní, ktorú nám dnes umožňuje technológia GPS a že technologické postupy sa vracajú späť a konzervujú postupy z roku 1918." Podľa Frindrichovej ide naopak o prevzatie súčasnej úpravy obsiahnutej vo vyhláške a jej premietnutie do zákona. "Na tvorbe vyhlášky sa pred rokom podieľala široká geodetická odborná verejnosť," pripomenula.
Viac sa dočítate: Ceny sa do katastra majú dostať cez zmluvy. Nezáväzne
Zákon má kategorizovať kvalitu určenia hranice pozemku. "Vlastník bude mať informáciu o tom, s akou presnosťou kataster pozemok eviduje, s akou presnosťou bola určená jeho výmera, keďže sú aj naďalej povolené odchýlky," priblížil riaditeľ katastrálneho odboru úradu geodézie Erik Ondrejička.
Pripomenul, že štát garantuje ochranu nehnuteľností. "Garantuje spravodlivý výber daní, výmera z katastra sa používa aj na administratívne určenie ceny znaleckými posudkami, pri prevodoch, určení hodnoty dedičstva. Preto každý vlastník bude mať určenú výmeru s určitou toleranciou."
Rozdiely podľa kategórií zamerania môžu byť 5, ale aj 30 štvorcových metrov, čo pri dnešných cenách pozemkov nie je zanedbateľná odchýlka.
"Výmera pozemku bude v určitom rozpätí a pokiaľ vlastník bude požadovať presnejšie zameranie, bude si musieť u geodetov objednať geometrický plán," povedal Ondrejička. Upozornil, že kataster tak, ako všade v okolitých krajinách, musí rešpektovať mapové podklady, ktoré má k dispozícii.
"Štát bol schopný zo 7,1 milióna pozemkov doteraz zamerať rádovo asi 3,4 milióna pozemkov. Zvyšných 3,8 milióna je zameraných s menšou presnosťou. Robíme všetko preto, aby sa aj tieto pozemky zamerali s vyhovujúcou presnosťou. Za tým účelom sme vlani prijali vyhlášku. Od jej účinnosti neprešiel ani rok a už máme viac ako 600 000 pozemkov s vyhovujúcou presnosťou zamerania vložených do máp."
Technológia umožňuje prvýkrát v histórii vedenia katastra zapracovanie precíznych meraní hraníc pozemkov. Merania sa vykonávajú výlučne v podmienkach Európskeho terestrického referenčného systému a zapracovávajú do platných katastrálnych máp akejkoľvek kvality do novších máp aj máp z 19. storočia.
Technológia je zabezpečovaná sieťou pozemných staníc slovenskej priestorovej observačnej siete, ktorú od roku 2006 prevádzkuje Geodetický a kartografický ústav v Bratislave. Umožňuje určovať polohu prostredníctvom medzinárodných satelitných systémov s centimetrovou presnosťou.
"Všetky nové lomové body pozemkov dnes musia byť určené s presnosťou 8 cm a tohto sa navrhovaná zmena nedotýka," poznamenala Frindrichová.