Nedočerpanú časť penzie z druhého piliera za prvých sedem rokov majú dediť pozostalí.
BRATISLAVA. Ministerstvo práce chce rozšíriť možnosť dedenia aj na fázu, keď už sporiteľ začne poberať dôchodok z druhého piliera.
V návrhu anuitnej novely, ktorá rieši výplatu penzií z druhého piliera, sa s tým pôvodne nerátalo.
Štátny tajomník ministerstva práce Jozef Burian (Smer) hovorí, že dedenie sa bude vzťahovať aj na nevyplatenú časť dôchodkov za prvých sedem rokov.
„To, samozrejme, zníži výšku penzie z druhého piliera,“ povedal.
Ako to zmení výšku penzie
O koľko by sa tak znížil dôchodok? Asociácia poisťovní odhadla, že ak by možnosť dedenia platila automaticky pre každého, dôchodky z druhého piliera by to znížilo asi o dve percentá.
Dôchodky
Druhý pilier
Dôchodky z neho začnú od roku 2015 vyplácať životné poisťovne, ktoré na to získajú špeciálnu licenciu.
Väčšina sporiteľov bude mať z druhého piliera doživotný dôchodok, teda bez možnosti získať časť penzijných úspor na ruku.
Komu by podľa doteraz navrhovaných pravidiel vyšla penzia 100 eur, možnosť dedenia by mu znížila dôchodok na 98 eur.
Zatiaľ nie je jasné, či možnosť dedenia bude vo výplatnej fáze automatická, alebo dobrovoľná.
Ak by to bolo dobrovoľné, poisťovne by znížili vyrátaný dôchodok ešte o vyššie percento, a to celoplošne. Tí, ktorí by si možnosť dedenia nevybrali, by nedostali napríklad 100 eur, ale možno 97 eur.
A tí, ktorí by si takú možnosť zvolili, by mali mesačný dôchodok z druhého piliera odhadom 95 eur.
Poisťovne by si do vzorca zarátali riziko, že by si možnosť dedenia vyberali najmä tí, čo by mali zdravotné problémy.
„Rozšírenie možnosti dedenia nie je o tom, že by ministerstvo niečo urobilo pre sporiteľov, ale len prinúti poisťovne ponúkať produkt, ktorý si adekvátne ocenia,“ hovorí analytik inštitútu INESS Radovan Ďurana.
Ekonóm SAV Vladimír Baláž možnosť dedenia vo výplatnej fáze považuje za dobrú aj zlú správu. „Dedenie je populárne, veľa ľudí to uvíta. No viac to zneprehľadní ponuku pre sporiteľov, keď budú žiadať o penziu,“ hovorí.
Aktuálny návrh už ráta s tým, že sporiteľ si môže vybrať, či chce indexáciu dôchodku a pozostalostnú penziu na jeden, alebo dva roky pre najbližších príbuzných.
Štvornásobok chcú nechať
Anuitná novela je teraz v parlamente. Prvé dôchodky z druhého piliera začnú komerčné životné poisťovne vyplácať od budúceho roka. O licenciu môžu žiadať od júla.
Najväčšiu debatu pri dôchodkoch z druhého piliera vyvolalo to, za akých podmienok môže budúci dôchodca získať časť dôchodkových úspor na ruku.
Ministerstvo práce navrhuje, aby to mohli urobiť iba tí, ktorým vyjde penzia zo Sociálnej poisťovne alebo aj z druhého piliera aspoň vo výške štvornásobku životného minima, čo je dnes asi 800 eur. Toto už podľa Buriana meniť nechcú.
Dnes má taký alebo vyšší dôchodok zo Sociálnej poisťovne 9500 dôchodcov, teda 1,4 percenta zo všetkých.
Ministerstvo ustúpilo iba v tom, že tí, ktorí túto podmienku splnia, si môžu predmetnú sumu vybrať aj jednorazovo alebo napríklad v piatich splátkach.