WASHINGTON, TEL AVIV. Ukrajina dostane v priebehu dvoch rokov 17 miliárd dolárov od Medzinárodného menového fondu (MMF) na stabilizáciu svojej ekonomiky.
Prvú časť pôžičky, asi tri miliardy dolárov, by mohli v Kyjeve vidieť už čoskoro. To by vláde, ktorá oficiálne priznáva, že stráca kontrolu nad východom krajiny malo pomôcť odvrátiť ekonomický pád.
MMF však od Ukrajiny požaduje tvrdé ekonomické reformy vrátane zvýšenia doteraz vládou dotovaných cien za energie, daní a zmrazenia výšky minimálnej mzdy.
Medzinárodná finančná inštitúcia priznáva, že pôžička je riskantná pre politickú aj regionálnu nestabilitu, ale aj imidž Ukrajiny poznačený korupciou a neochotou doterajších vlád k zásadným reformám a sprehľadneniu vzťahov medzi biznismenmi a politikmi.
Ukrajina sa v decembri dohodla na pôžičke s Moskvou, ale to bolo ešte za vlády zvrhnutého prezidenta Viktora Janukovyča. K jej čerpaniu nikdy nedošlo a neskôr ju zrušili.
Kyjev musí presadiť reformy
S ekonomickým problémami zápasí aj Rusko, ktoré sa prepadlo do recesie. Ukrajinu ohrozuje, lebo významná časť jej exportu smeruje na ruské trhy.
Analytici citovaní agentúrou Bloomberg sa obávajú, či bude slabá kyjevská vláda bojujúca o svoje politické prežitie ochotná a schopná presadiť ekonomické reformy, ktoré určite nebudú populárne.
Finančný analytik Nicholas Spiro povedal, že splniť podmienky MMF by Ukrajina mala problém aj za oveľa pokojnejšej a stabilnejšej situácie.
"V čase, keď sa krajina doslova rozpadá a Rusko robí všetko pre to, aby diskreditovalo vládu, sa to stáva takmer nemožným."
Ukrajinská vláda na medzinárodných fórach deklaruje svoje úmysly prilákať viac zahraničných investorov a udržať rozpočet.
Britský prokurátor pomôže v pátraní
Británia vyšle na Ukrajinu svojho prokurátora, ktorý podľa AP pomôže tamojším úradom v pátraní po miliardách dolárov odcudzených vládou Viktora Janukovyča.
Podľa ukrajinského generálneho prokurátora Oleha Machnického Janukovyčova vláda systematicky spreneverovala verejné zdroje, ktorých hodnota môže dosahovať výšku desiatok miliárd dolárov.
Väčšina týchto peňazí je s najväčšou pravdepodobnosťou uložená v Rusku, čo výrazne sťaží vyšetrovanie a ich vrátenie na Ukrajinu, dodal Machnickij.