BRATISLAVA. Požiare v bytoch a v rodinných domoch boli vlani na Slovensku druhé najčastejšie. Zomrelo pri nich 29 ľudí z celkového počtu 38 obetí. Najviac požiarov vzniklo pri nakladaní s odpadom.
Najčastejšími príčinami požiarov v bytoch boli obsluha spotrebičov pri varení, elektrický skrat a fajčenie.
V prípade rodinných domov vznikal nekontrolovaný oheň najčastejšie pre vyhorenie sadzí, poruchu alebo nevyhovujúci stav vykurovacích zariadení a komínov.
Štatistiky zverejnila pri príležitosti Medzinárodného dňa hasičov, ktorý je 4. mája, spoločnosť Knauf Insulation.
Celá Európa
Dosiahnutie dostatočnej úrovne protipožiarnej ochrany je problémom všetkých európskych krajín. Štatistiky ukazujú, že až 70-tisíc ľudí ročne skončí v nemocnici v dôsledku úrazov spôsobených požiarom a dymom. Škody spôsobené požiarom sa šplhajú až do výšky jedného percenta HDP celej Európy.
Najväčšie škody vznikajú pri požiaroch bytových a rodinných domov.
Podľa medzinárodnej aliancie Fire Safe Europe to spôsobuje okrem iného aj nedostatočná protipožiarna ochrana obydlí v celej Európe. Zo všetkých požiarov v Európe až pri 80-tich percentách z nich došlo k smrteľným zraneniam.
Aliancia Fire Safe Europe je iniciatívou, ktorej cieľom je zvýšiť úroveň protipožiarnej bezpečnosti v budovách v celej Európe a upozorniť na medzery v protipožiarnej ochrane budov európskych politikov a tvorcov legislatívy.
Na jej webstránke okrem iného zverejňuje najzákladnejšie pravidlá, ako zvýšiť požiarnu bezpečnosť v budovách - napríklad pri varení, fajčení, prevádzke elektrospotrebičov či starostlivosti o komíny a podobne, či videá veľkých požiarov.
Cez odkazy na expertov aliancia upozorňuje na to, že požiare v dnešných domoch sa líšia od tých, ktoré vznikali v minulosti. Je to napríklad preto, že ich staviame väčšie, je v nich viac otvoreného priestoru, nábytok obsahuje syntetické materiály a podobne.
V moderných domoch sa tak oheň šíri oveľa rýchlejšie, skracuje sa čas na opustenie horiacej budovy a čas do zlyhania konštrukcie stavby.
Nejednotné požiadavky
"Zatiaľ čo v roku 1950 trvalo rozvinutie plného požiaru v budove približne 15 minút, pred 25 rokmi sa tento čas skrátil vďaka nárastu počtu plastových predmetov na päť minút a pri dnešných podmienkach sa to udeje za tri minúty. Aj z tohto dôvodu by mali investori pri stavbe nových budov alebo obnove existujúcich trvať na dôslednom posúdení projektu zo strany špecialistu požiarnej bezpečnosti,“ cituje tlačová správa Vladimíra Mózera, špecialistu požiarnej ochrany.
Počas výstavby je zasa potrebné zapojiť stavebný dozor a požiadať o kontrolu aj zo strany hasičského zboru, pretože bezpečnosť stavby ovplyvňuje aj kvalita jej prevedenia. Problémom však bývajú aj nejednotné požiadavky pre posudzovanie novostavieb a zmien existujúcich stavieb.
"Všetky zainteresované strany sa v súčasnosti aktívne podieľajú na riešení aktuálnej situácie a preto veríme, že v dohľadnej dobe budú prijaté potrebné zmeny," píše špecialista.