Pre starostlivosť o deti odpracujú menej rokov a ešte majú nižšiu mzdu - ženy majú v priemere nižší starobný dôchodok ako muži, a tak im vo väčšej miere hrozí chudoba. Správa o stave rodovej rovnosti na Slovensku za rok 2013, ktorú vypracovalo ministerstvo práce, potvrdzuje, že ide o začarovaný kruh.
„Vplyvom v priemere nižšieho počtu odpracovaných rokov, v priemere nižších dosahovaných zárobkov, výchovy a starostlivosti o deti (...) sa ženy 65- a viacročné ocitajú v riziku príjmovej chudoby 1,5-krát častejšie v porovnaní s mužmi tej istej vekovej kategórie,“ konštatuje návrh súhrnnej správy, ktorý je od minulého týždňa v pripomienkovom konaní.
Feminizácia chudoby
Napríklad v auguste minulého roka bol priemerný sólo starobný dôchodok mužov 442,03 eura, zatiaľ čo u žien vyšiel 345,59 eura. Rodový rozdiel predstavuje 22 percent a len súbeh s vdovskými a vdoveckými penziami znižuje túto hodnotu.
Rozdiely
Dôchodkový vek mužov je 62 rokov. U žien sa znižuje podľa počtu detí.
Žena, ktorej vlani priznali starobný dôchodok, mala v priemere 40 rokov dôchodkového poistenia. Muž pri uplatnení nároku preukázal priemerne 44 odpracovaných rokov.
Stredná dĺžka života pri narodení ženy prevyšuje 79 rokov. U mužov je to len 72,5 roka.
„Počet odpracovaných rokov, teda obdobie dôchodkového poistenia, je jedným z hlavných ukazovateľov, ktorý má vplyv na výšku dôchodku," píše Sociálna poisťovňa. „Čím dlhšie občan počas svojho aktívneho života pracoval a zároveň čím z vyšších vymeriavacích základov (hrubej mzdy) odvádzal do Sociálnej poisťovne, tým vyššia je pri odchode do penzie suma jeho dôchodkovej dávky.“
Keď sa dávky zoskupia do niekoľkých výškových pásiem a tie sa zoradia zostupne, ukazuje sa, že ženy sú výraznejšie zastúpené v tých nižších. Predvlani tvorili takmer 76 percent z celkového počtu poberateľov sólo starobných dôchodkov pod hranicou životného minima.
Do polovice minulého roka to znamenalo príjem nižší ako 194,58 eura mesačne.
„V tomto kontexte hovoríme o feminizácii chudoby najmä vo vyššom veku,“ pokračuje ministerstvo.
Mužská nadúmrtnosť
Rozdiel v prospech žien je v dĺžke života. Muži sa v priemere dožívajú nižšieho veku. Dôsledky javu, ktorý demografi nazývajú „mužská nadúmrtnosť“, sú viditeľné aj v zariadeniach sociálnej starostlivosti.
V domovoch sociálnych služieb, ktoré slúžia najťažším prípadom zdravotného postihnutia, je žien o 26 percent viac než mužov. V zariadeniach pre seniorov (bývalé domovy dôchodcov) je žien 2,2-krát toľko ako mužov.