Nemecká farmaceutická a chemická spoločnosť Bayer AG dnes uzavrela prelomový obchod vo svojej histórii. Vďaka odkúpeniu divízie voľne predajných liekov od amerického konkurenta Merck & Co. sa stane druhým najväčším hráčom na trhu.
FRANKFURT NAD MOHANOM. Spoločnosti Bayer AG a Merck & Co., Inc. podľa agentúry Reuters oznámili, že sa dnes dohodli na predaji divízie Mercku za 14,2 mld. USD (zhruba 10 miliárd eur).
„Táto akvizícia je významnou križovatkou na našej ceste ku globálnemu prvenstvu na trhu s atraktívnymi voľne predajnými liekmi,“ vyhlásil šéf Bayeru Marijn Dekkers. Nemci by mali najprv zaplatiť Mercku miliardu dolárov, pričom ďalšie platby budú závislé od tržieb. Obchod ešte musia schváliť regulačné orgány.
Bayer sa podľa agentúry AP tiež s Merckom dohodol, že oba koncerny budú spolupracovať na vývoji a predaji liekov nazývaných sGC modulátory. Majú potenciál pri liečbe srdcového zlyhania a pľúcnej hypertenzie.
O získanie divízie Mercku nemecký koncern z Leverkusenu do konca apríla bojoval s konkurentom Reckitt Benckiser. Ide o najväčšiu transakciu v histórii farmaceutického priemyslu v Nemecku od čias, keď Bayer kúpil konkurenta Schering v roku 2006.
Spoločnosť sa vďaka novým kapacitám a značkám stane druhým najväčším hráčom na trhu voľne predajných liekov, kozmetických a zdravotníckych pomôcok na svete po firme Johnson&Johnson. Tá ovláda zhruba štyri percentá svetového trhu, po nej nasledujú Bayer a GlaxoSmithKline (GSK).
V niektorých častiach sveta, ktorým doteraz dominoval americký Merck bude Bayer dokonca jednotkou - napríklad v Severnej a Latinskej Amerike. Bayer po celom svete zamestnáva 113 000 a Merck 74-tisíc ľudí.
Trh voľne predajných liekov má podľa Reutersu hodnotu približne 200 miliárd USD (143 mld. eur). Merck si z neho ukrojil zhruba jedno percento. Jeho najznámejšími značkami sú lieky proti alergii Claritin, starostlivosť o nohy Scholl alebo opaľovacie krémy Coppertone.
Na trhu silnie konsolidačný trend. GSK a Novartis sa chystajú vytvoriť spoločný podnik v celkovej trhovej hodnote 20 miliárd USD (14,3 mld. eur).