Nabíjačka z mobilu či laptopu neustále v pohotovosti v zásuvke. Dvere, pôvodne určené ako protipožiarny uzáver, podopreté hasiacim prístrojom.
Toto sú časté chyby, ktoré môžu viesť k požiaru alebo k jeho rozšíreniu v administratívnych budovách.
Hoci sa podľa odborníkov povedomie o protipožiarnej bezpečnosti zlepšilo, napriek tomu sa týchto chýb nevieme vyvarovať.
Majú brániť požiaru, nie ho rozširovať
Nabíjačka mobilu alebo notebooku v elektrickej zásuvke, rýchlovarná kanvica a podobne sú v súčasnosti najčastejšou príčinou požiaru.
„Pri ukončení nabíjania a zohrievania by sa mali vybrať z elektrickej siete,“ vysvetľuje Ivan Chromek z Katedry protipožiarnej ochrany Technickej Univerzity vo Zvolene.
Hasiaci prístroj vo dverách, ktoré sú naplánované ako požiarny uzáver, zase podporujú rozšírenie požiaru.
„Znefunkčnenie dverí takýmto spôsobom je nielen nevhodné, ale je to vážne porušenie povinnosti zabezpečenia protipožiarneho opatrenia. Požiarny uzáver musí byť v prípade požiaru vždy v uzavretej polohe, aby bránil šíreniu požiaru do inej časti stavby cez otvor, ktorý uzatvára,“ vysvetľuje František Gilian z Asociácie pasívnej požiarnej ochrany.
Okrem toho cez takto otvorený požiarny uzáver prenikajú aj splodiny, dodáva Chromek.
Školenie ako formalita
Slabšie povedomie zamestnancov o protipožiarnej ochrane nezvyšujú často ani školenia.
Tie musia firmy povinne organizovať a zamestnanci povinne absolvovať.
Podľa hovorkyne prezídia Hasičského a záchranného zboru Zuzany Farkašovej si väčšina firiem tieto povinnosti plní.
„V praxi sa však stretávame aj s prípadmi, keď nevykonajú školenia do stanoveného termínu alebo nie sú preškolené všetky osoby, ktorých sa školenie o ochrane pred požiarmi týka,“ dodáva Farkašová. Môžu za to dostať pokutu do 16 596 eur.
„Školenia sa vykonávajú pravidelne, ale skutočné vedomosti sú na úrovni toho, ako sa pristupuje k týmto školeniam. Vo väčšine prípadov je to len formalita. Skutočné vedomosti sa ukážu až v prípade požiaru,“ myslí si Gilian.
Mnohí zamestnanci si však neuvedomujú, že v prípade požiaru môžu niesť dokonca až trestnoprávnu zodpovednosť.
Zo zákona im totiž vyplýva, že musia vykonať nevyhnutné opatrenia na záchranu ohrozených osôb, uhasiť požiar, ak je to možné, či aspoň vykonať nevyhnutné opatrenia na zamedzenie šírenia.
„Po každom požiari nasleduje jeho vyšetrovanie. Skúma sa aj systém školení a účasť zamestnancov na nich,“ vysvetľuje Chromek.
Ak sa dokáže priama súvislosť medzi požiarom a konaním či nekonaním zamestnanca, môže dostať pokutu od štátneho požiarneho dozoru 331 eur.
Tiež to môže mať dosah na riešenie poistnej udalosti vo vzťahu k nemu a aj riešenie udalosti orgánmi činnými v trestnom konaní.
Prevencia je povinná
Cena za preventívne protipožiarne prehliadky, školenia či rôzne dokumenty závisí od veľkosti, množstva a počtu.
Zabezpečenie protipožiarnej ochrany vyplýva zamestnávateľom priamo zo zákona o ochrane pred požiarmi.
Preventívne protipožiarne prehliaky si musia firmy zabezpečiť každé tri až 12 mesiacov. Závisí to od druhu činnosti. Napríklad v administratívnych budovách musí majiteľ budovy alebo firma, ktorá v nej sídli, zabezpečiť prventívnu prehliadku raz za pol roka. V priestoroch, kde sa nepracuje na dennej báze, sa robia kontroly raz do roka.
Zabezpečuje ich požiarny technik. Cena za takéto prehliadky sa líši. Požiarni technici ju poväčšine ušijú priamo pre danú firmu. Závisí pritom, aké povinnosti má požiarny technik zabezpečovať. Okrem preventívnej prehliadky sú to napríklad aj školenia nových zamestnancov či preškolenie existujúcich pracovníkov.
Cena je preto závislá od veľkosti budovy, počtu hasiacich prístrojov, ale aj počtu zamestnancov.
Protipožiarnu ochranu musí zabezpečovať buď majiteľ budovy, alebo ak v zmluve s prenajímateľom preniesol naňho túto povinnosť, tak firma, ktorá si prenajíma kancelárske či iné, napríklad skladové priestory.
Ako často treba robiť preventívne kontroly a školenia
Periodicita preventívnych protipožiarnych prehliadok sa líši podľa typu pracoviska.
1.Preventívne kontroly
Každých 12 mesiacov v priestoroch, v ktorých sú len občasné pracovné miesta, obvykle len na účely kontroly, údržby alebo opravy.
Každých šesť mesiacov v priestoroch, v ktorých sa vykonáva len administratívna činnosť.
Každé tri mesiace v priestoroch firmy, ak zodpovedný zástupca neurčí kratšiu lehotu.
2.Protipožiarne školenia
Školenie novoprijatých zamestnancov o ochrane pred požiarmi musí firma alebo živnostník zabezpečiť po ich zaradení na pracovisko pred začatím práce.
Školenie o ochrane pred požiarmi zamestnancov, ktorí sa preraďujú na inú prácu, na iné pracovisko alebo ktorým sa mení spôsob práce, sa musí vykonať ešte pred začatím práce.
Školenie o ochrane pred požiarmi pre osoby zabezpečujúce ochranu pred požiarmi v mimopracovnom čase, ako aj overovanie ich vedomostí zabezpečuje firma, pre ktorú sa služba poskytuje.
Na školení o ochrane pred požiarmi sa nezúčastňuje technik požiarnej ochrany, špecialista požiarnej ochrany a členovia protipožiarnej hliadky firmy a zamestnanci a členovia hasičských jednotiek.