KYJEV. Ukrajina získala od Medzinárodného menového fondu (MMF) v utorok prvú časť pomoci vo výške 3,2 miliardy USD.
Uviedla to ukrajinská centrálna banka. Ďalej informovala, že viac ako miliarda dolárov smerovala do devízových rezerv banky a zvyšok do štátneho rozpočtu. Ide o program pomoci pre Ukrajinu v celkovej hodnote 17 miliárd USD, ktorý schválil MMF už 1. mája.
Tento program má krajine pomôcť zotaviť sa po nepokojoch v predchádzajúcich mesiacoch. Táto pomoc odomkne aj ďalšiu pomoc pre Ukrajinu od iných veriteľov v hodnote 15 mld. USD.
Šéfka MMF Christine Lagardeová však začiatkom mája uviedla, že s ukrajinským programom pomoci sa spájajú určité riziká. Podľa Lagardeovej je jedným z rizík to, či bude ukrajinská vláda schopná robiť politicky nepopulárne opatrenia s cieľom ozdraviť verejné financie.
Dodala, že "predovšetkým ďalšia eskalácia napätia vo vzťahu s Ruskom a nepokoje na východe krajiny znamenajú podstatné riziko pre hospodársky výhľad."