Chystáte sa po zime vymeniť radiátory? Radšej sa vopred poraďte.
Ak vyberiete nevhodný radiátor, môže to ovplyvniť časť vašich nákladov na teplo, ktoré sa rozpočítavajú podľa údajov v pomerovom rozdeľovači.
A môže to dokonca spôsobiť, že váš sused sa na ďalšiu zimu neohreje tak, ako by chcel.
Pozor na ventily
Výmena radiátora v byte by nemala spôsobiť ťažkosti vtedy, ak ste vo vašej bytovke nechali vykurovaciu sústavu hydraulicky vyregulovať a pri výmene radiátora zostal zachovaný pôvodný termostatický ventil (vrátane jeho
Pred výmenou
Výmenu radiátorov v byte neupravuje žiaden zákon. V bytovke však ide o spoločné zariadenie bytového domu. Preto prípadnú výmenu konzultujte aspoň so správcom.
Časť správcov má túto vec ošetrenú aj v zmluve o výkone správy.
V prípade, ak je pri výmene radiátora treba odstaviť a vypustiť aj vykurovaciu sústavu respektíve jej časť, mal by byť o týchto prácach informovaný aj dodávateľ tepla (napríklad cez správcu).
prednastavenia).
Stačí však ventil vymeniť a všetko môže byť inak.
„Ak sa pri výmene radiátora vymení aj pôvodný termostatický ventil za iný a častokrát nekompatibilný typ, potom často dochádza v sústavách k poruchám prúdenia,“ hovorí Matej Gerboc z firmy Vyregulovanie.sk.
Dôsledkom týchto porúch môže byť rozregulovanie sústavy a následne nedokurovanie niektorých radiátorov.
Maxiveľkosť môže rozhádzať meranie
Voľba typu radiátora a jeho veľkosti môže čiastočne ovplyvniť náklady na vykurovanie. Avšak existuje celý rad faktorov, ktoré vplývajú na náklady na vykurovanie v omnoho väčšom rozsahu.
Napríklad nastavenie požadovanej teploty na termostatickej hlavici, spôsob a intenzita vetrania a v neposlednom rade aj správanie sa užívateľov okolitých bytov, ktoré určuje veľkosť prestupov tepla medzi bytmi.
„Existuje však výnimka,“ upozorňuje Gerboc.
V prípade obzvlášť nesprávne nadimenzovaného radiátora sa môže stať, že chyba merania pomerného rozdeľovača vykurovacích nákladov (takzvaného merača tepla) bude natoľko veľká, že významnejším spôsobom ovplyvní aj výšku platby za teplo v konkrétnom byte.
Na čo treba myslieť pri výbere radiátora
Postup sa líši podľa toho či radiátor meníte počas vykurovacieho obdobia, alebo mimo neho.
Zvoľte správny výkon a rozhodnite sa či chcete na radiátore zachovať pôvodný termostatický ventil, alebo ho vymeníte za nový.
Ak sa má ventil meniť, zabezpečte si rovnaký typ ventilu prípadne jeho kompatibilnú náhradu.
Ak sa radiátory menia napríklad v lete, celý proces je spravidla jednoduchší – zahŕňa vypustenie vykurovacej sústavy respektíve jej časti (musíte o tom vopred informovať správcu), jednoduchú výmenu radiátora poprípade radiátorových ventilov a kontrolu tesnosti montážnych spojov.
Počas vykurovacieho obdobia je celý proces zložitejší. Prácou naviac je nevyhnutnosť odvzdušniť sústavu, aby mohla opätovne bezproblémovo pracovať. Zavzdušnenie sa v takomto prípade týka veľmi často aj tých radiátorov, ktorých sa montáž netýkala, preto je nevyhnutné skontrolovať prakticky všetky radiátory na vypustenej časti sústavy.
Samotná výmena radiátora môže trvať zhruba hodinu. Časová náročnosť vypustenia, napustenia a v čase vykurovacej sezóny aj odvzdušnenia sústavy, je veľmi individuálna. Závisí predovšetkým od veľkosti vykurovacej sústavy respektíve jej časti, ktorú bolo treba odstaviť a vypustiť.
Cena práce pri výmene radiátora vyjde zhruba na 50 eur kus, ceny bežných bytových radiátorov (bez ventilu) sa pohybujú od 60 do 100 eur za kus podľa veľkosti. Ceny termoregulačných ventilov bývajú orientačne okolo 30 eur.
Zdroj: Vyregulovanie.sk (ht)
Vedeli ste?
Do konca roka 2016 budú musieť mať vlastníci vo všetkých bytovkách meradlá alebo pomerové rozdeľovače tepla. Ukladá to novela zákona o tepelnej energetike.
Čítajte viac TU.
(ht)