BRATISLAVA. Pripravovaná novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám obsahuje podľa Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) požiadavky nad rámec toho, čo sú obce s malým množstvom pracovníkov schopné zabezpečovať.
Po dnešnom rokovaní predsedníctva to uviedol predseda ZMOS-u Jozef Dvonč.
"Trváme na tom, že informácie treba poskytovať, ale nesmie to ísť na úkor pracovníkov, nesmú byť neúmerne zaťažovaní. My nemôžeme robiť rešerše alebo spracovávať diplomové práce, na to nie sme kapacitne vybavení," vysvetlil Dvonč.
Zároveň je presvedčený, že podliehať infozákonu by mali aj neziskové organizácie, médiá či cirkev.
Pri návrhoch zákonov z dielne Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR ZMOS-u prekáža zasahovanie do kompetencií samospráv.
Obáva sa, že zmenami by došlo k revízii reformy verejnej správy z roku 2002.
"Cítime tam určité úsilie riešiť problémy na úkor samospráv, možno s určitou dávkou centralizácie," dodal šéf združenia.
Zásadné pripomienky mal ZMOS aj k Programu rozvoja vidieka, kde požaduje alokáciu verejných zdrojov na pozemkové úpravy v regióne Bratislavy.
V rámci Integrovaného regionálneho operačného programu žiada navýšiť finančné prostriedky na 2 miliardy eur.
Návrh zákona o odpadoch podľa ZMOS-u neprináša zrozumiteľnosť v právnom postavení účastníkov systému odpadového hospodárstva s jasne definovanými právami a povinnosťami.
Samosprávy presadzujú, aby zákon zaviedol princíp rozšírenej zodpovednosti výrobcov, na základe ktorého sa majú výrobcovia postarať o svoje výrobky v plnom rozsahu aj v čase, keď sa z nich stane odpad.
"Z hľadiska potrieb a postavenia obcí návrh neprináša pozitívny posun. Naopak, po prijatí takéhoto zákona sa výrazne zvýši tlak na výdavky obcí, ako aj ich administratívna záťaž," uzavrel Dvonč.