BRUSEL. Predseda Európskej komisie José Manuel Barroso aj premiér ukrajinskej vlády Arsenij Jaceňuk v utorok po spoločnom rokovaní v Bruseli ocenili dohodu, ktorá sa zrodila medzi zástupcami Slovenska a Ukrajiny ohľadom spätného toku plynu na Ukrajinu. Obaja zároveň zdôraznili kľúčový význam nadchádzajúcich prezidentských volieb na Ukrajine pre budúcnosť tohto štátu.
Ukrajinský premiér poďakoval Barrosovi za jeho iniciatívu zorganizovať v Bruseli spoločné zasadnutie ukrajinskej vlády a Európskej komisie a vyjadril pevné odhodlanie, že Ukrajina očakávania únie nesklame a prikročí k realizácii nevyhnutných reforiem.
Aj Barroso aj Jaceňuk hovorili o potrebe zaistenia väčšej energetickej sebestačnosti a energetickej bezpečnosti pre Ukrajinu, v tomto kontexte v spoločnom stanovisku ocenili podpis memoranda o porozumení medzi slovenskou spoločnosťou Eustream a jej ukrajinským partnerom Ukrtransgaz o reverznom toku plynu cez Slovensko na ukrajinské územie.
Barroso v tejto súvislosti pred novinármi uviedol, že ak chce Rusko aj naďalej zostať hodnoverným dodávateľom plynu, nesmie hrať mocenské hry s energetickými tokmi. Jaceňuk dodal, že Rusko nesmie využívať energetické suroviny ako strategickú zbraň "so silou atómovej bomby".
V tejto súvislosti pripomenul, že pokračujú snahy o dosiahnutie dohody s Moskvou. Ruská spoločnosť Gazprom žiada 485 dolárov za tisíc metrov kubických plynu, kým ukrajinská strana sa odvoláva na predošlú dohodu, podľa ktorej má platiť iba 268,5 dolára za tisíc kubíkvo.
Jaceňuk tiež upozornil, že toto je jeho "posledná výzva" a ak dohoda s Moskvou nebude možná, Kyjev koncom mája podá žalobu na Rusko na medzinárodnom arbitrážnom súde v Štokholme.
Jaceňuk pripomenul, že anexiou Krymu Ukrajina prišla o podstatnú časť svojej energetickej bezpečnosti a zásob, nakoľko pod ruskou správou sa ocitlo okolo 2 miliardy kukbíkov plynu a taktiež sústava plynových potrubí a energetických zariadení.