BRATISLAVA. Ceny na Slovensku pokračovali v poklese aj v apríli tohto roka. Ako ďalej vyplýva z informácií zverejnených Štatistickým úradom SR, spotrebiteľské ceny podľa národnej metodiky v štvrtom mesiaci medziročne klesli o 0,2 %.
V priemere za prvé štyri mesiace tohto roka ceny klesli v medziročnom porovnaní o 0,1 %. V medzimesačnom porovnaní sa spotrebiteľské ceny v úhrne nezmenili.
V medziročnom porovnaní sa znížili hlavne ceny v doprave a ceny poštových a telekomunikačných služieb, zhodne o 1,4 %. Klesli aj ceny nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu a ceny rozličných tovarov a služieb, zhodne o 1 %.
{"dataSourceUrl":"//docs.google.com/spreadsheet/tq?key=0AnPPUkk0OUvbdC1EZXJqSktnMlNzelRMY3UxZTZKWVE&transpose=0&headers=0&range=A89%3AB101&gid=2&pub=1","options":{"vAxes":[{"useFormatFromData":true,"title":null,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null},{"useFormatFromData":true,"minValue":null,"viewWindow":{"min":null,"max":null},"maxValue":null}],"titleTextStyle":{"bold":true,"color":"#000","fontSize":16},"booleanRole":"certainty","title":"Infl\u00e1cia na Slovensku","height":371,"animation":{"duration":500},"legend":"none","width":600,"focusTarget":"series","hAxis":{"useFormatFromData":true,"title":"Zdroj:\u0160\u00daSR","minValue":null,"viewWindowMode":null,"viewWindow":null,"maxValue":null},"isStacked":false,"tooltip":{"trigger":"none"}},"state":{},"view":{},"isDefaultVisualization":false,"chartType":"ColumnChart","chartName":"Graf 3"}
Ceny potravín klesajú Ceny potravín a nealkoholických nápojov sa znížili o 0,8 %, bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív o 0,6 %. Na druhej strane, ceny vzrástli v oblasti vzdelávania o 4,7 %, ceny alkoholických nápojov a tabaku sa zvýšili o 2,2 %, v rámci hotelov, kaviarní a reštaurácií to bol rast cien o 1,4 %, pri odevoch a obuvi to bol nárast o 1,1 %, v oblasti zdravia o 1 % a v oblasti rekreácie a kultúry o 0,9 %.
V medzimesačnom porovnaní na marcovej úrovni zostali ceny dopravy a ceny poštových a telekomunikačných služieb a aj ceny vzdelávania.
Vzrástli ceny v odboroch odevy a obuv o 2,1 %, rekreácia a kultúra o 0,6 %, rozličné tovary a služby o 0,5 %, hotely, kaviarne a reštaurácie o 0,2 %, bývanie, voda, elektrina, plyn a iné palivá o 0,1 %. Znížili sa ceny potravín a nealkoholických nápojov o 0,8 %, nábytku, bytového zariadenia a bežnej údržby domu o 0,4 %, alkoholických nápojov a tabaku o 0,3 % a zdravia o 0,2 %.
Ceny by mali začať rásť Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, sa v apríli nezmenila. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, dosiahla v apríli 0,1 %. Na medzimesačnej báze bola jadrová inflácia vo štvrtom mesiaci na nulovej úrovni. Čistá inflácia medzimesačne predstavovala 0,2 %.
Slovensko sa po historicky najnižšej inflácii v roku 2010, ktorá vplyvom prudkého oslabenia dopytu v čase krízy v priemere dosiahla 1 %, vrátilo v ďalších rokoch k rýchlejšiemu rastu cien. V roku 2011 dosiahla priemerná inflácia 3,9 %, v roku 2012 to bolo 3,6 %.
Vlani však rast cien opäť spomalil, najmä kvôli slabému spotrebiteľskému dopytu, čo vyústilo do priemernej inflácie za rok 2013 na úrovni 1,4 %. Na slabých úrovniach začali spotrebiteľské ceny aj v roku 2014, postupne by však aj vplyvom oživovania spotrebiteľského dopytu mala inflácia zrýchľovať.