Menej zarobených peňazí. To je hlavný dôvod prečo nechcú ženy pracovať formou zdieľaného pracovného miesta.
"Mnohé ženy si z finančných dôvodov nemôžu dovoliť čiastočný úväzok," hovorí sociologička Oľga Gyarfášová. Potvrdzuje to aj Elena Kohútiková z VÚB Banky. Podľa nej u nich takto pracuje necelé percento zamestnancov.
Zdieľané pracovné miesto je pilotný projekt, ktorý v banke rozbehli vlani najmä pre ženy po materskej či rodičovskej dovolenke alebo starších pracovníkov.
Boja sa konkurencie
Zatiaľ nemajú relevantné výsledky, napriek tomu už dnes hovoria, že oň veľký záujem nie je. "Je tam jeden problém. Rodiny potrebujú peniaze a preto si ženy radšej hľadajú inú formu, ako pracovať iba štyri hodiny. Chcú robiť na plný úväzok," vysvetľuje Kohútiková.
Druhým dôvodom, prečo nepanuje na Slovensku veľká dôvera v tento druh úväzku, je strach z konkurencie, myslí si Gyarfášová. Zamestnanci sa boja, že by firmy mohli považovať ich "polovičku" za lepšieho zamestnanca a nakoniec mu ponúknuť plný úväzok a ich by prepustili.
Toto sú dôvody zamestnancov, prečo sa táto forma čiastočného úväzku na Slovensku zatiaľ neosvedčila.
Väčšie náklady
Pár dôvodov majú aj zamestnávatelia. Napríklad zdieľané pracovné miesto nie je možné podľa Kohútikovej ponúknuť pri akejkoľvek pracovnej pozícii. "Veľmi ťažko sa rozdelí napríklad analytická pozícia alebo miesto v risk manažmente. Nemôžte prenechať zdieľanému zamestnancovi časť svojho myslenia," konštatuje Kohútiková.
Dôvodom zo strany firiem, môže byť aj fakt, že takéto miesto môže byť nákladnejšie. Najmä na začiatku. "Vyžaduje sa dvojité školenie, aby boli obaja pracovníci rovnako preškolení. Je tam veľa aj takýchto bariér," dodáva Kohútiková.
Keďže ide o relatívne nový inštitút, v slovenskom Zákonníku práce je asi dva roky, mnohí pracovníci ale aj zamestnávatelia nemajú dostatočnú predstavu o čo ide.
Jedno miesto, dvaja ľudia
Zdieľané pracovné miesto je forma skráteného pracovného úväzku. Je to pracovné miesto, na ktorom si zamestnanci sami (zvyčajne dvaja, ale môže ich byť aj viac) medzi sebou rozvrhnú pracovný čas a pracovnú náplň pripadajúcu na toto pracovné miesto.
Napríklad vo VÚB Banke, ak by chcela napríklad žena na rodičovskej dovolenke pracovať na kratší úväzok, môžu jej ponúknuť zdieľané pracovné miesto napríklad na štyri hodiny a na zvyšné štyri hodiny prijmú nového zamestnanca s pracovným pomerom na dobu určitú.
Zamestnankyňa s dieťaťom tak nemusí žiť v strachu, že by po čase nemohla prejsť na pôvodný plný pracovný úväzok.