Tisíckam dôchodcov sa tento rok skomplikovala možnosť zabezpečiť si príjem vo výške životného minima. Aby mohli využiť pomoc v hmotnej núdzi vrátane príspevku na bývanie, musia vynaložiť nemalú sumu na zriadenie vecného bremena k obývanému bytu alebo domu.
Ak žiadateľ nie je vlastníkom, spoluvlastníkom ani nájomcom nehnuteľnosti alebo jej časti, podľa nového zákona o pomoci v hmotnej núdzi musí mať právo jej doživotného užívania.
List vlastníctva
„Občiansky zákonník stanovuje povinnosť zriadiť vecné bremeno písomnou zmluvou, ktorú treba zapísať do katastra nehnuteľností,“ tvrdí Veronika Černá z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Príspevok na bývanie
- Dôchodca je vlastníkom, spoluvlastníkom alebo nájomcom bytu, rodinného domu, alebo nájomcom obytnej miestnosti.
- Ak nehnuteľnosť nevlastní ani neprenajíma, musí mať právo jej doživotného užívania.
- Domácnosť uhrádza služby spojené s bývaním v byte a daň z nehnuteľností. Ak ide o rodinný dom, domácnosť uhrádza daň aj poplatok za komunálny odpad.
- Do jedného bytu či domu patrí len jeden príspevok.
Zmluvu môžete uzavrieť aj bez právnika. Problém je, že fyzicky podaný návrh na vklad práva do katastra stojí 66 eur.
Notár má možnosť podať ho elektronicky. Len vďaka tomu sa poplatok znižuje na polovicu. Ďalšie náklady predstavuje jeho odmena.
„V niektorých prípadoch je to možné kompletne zabezpečiť v cene správneho poplatku za návrh na vklad do katastra: 66 eur plus DPH. Suma je vrátane odmeny notára,“ tvrdí prezident Notárskej komory Karol Kovács.
Právne účinky vkladu nastávajú až na základe právoplatného rozhodnutia katastrálneho úradu. „Právo doživotného užívania je preto možné preukázať len listom vlastníctva,“ dodáva Černá.
Minimum poberateľov pod ochranou
Okolo 130-tisíc ľudí na Slovensku nemá dôchodok vyšší ako životné minimum. Štatistika ústredia práce naznačuje značný úbytok poberateľov príspevku na bývanie z radov dôchodcov.
Kým v januári ich počet prevýšil 15,5-tisíca, v marci šlo len o 21 osôb.
„Zmeny, ktoré zaviedla súčasná vláda, znefunkčnili zabezpečenie minimálneho príjmu pre dôchodcov,“ hovorí poslanec Miroslav Beblavý (Sieť), ktorý na problém upozornil.
Minister práce Ján Richter (Smer) neplánuje zmenu zákona ani metodického usmernenia, ktoré si vyžaduje list vlastníctva.
„Doloženie tohto dokumentu môže motivovať vlastníkov a 'nájomníkov' na usporiadanie vzťahov. Naše úrady sa veľmi často stretávajú s tým, že tieto vzťahy usporiadané nie sú a nie je výnimkou, že ústne dohody sa nedodržiavajú, na čo dopláca vždy slabší – dôchodca,“ reagoval hovorca ministra Michal Stuška.
Pomoc v hmotnej núdzi
1.Hmotná núdza
Je to stav, keď príjem členov domácnosti nedosahuje životné minimum a oni si ho nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť prácou, výkonom vlastníckeho alebo iného práva k majetku a uplatnením nárokov.
Životné minimum dospelého človeka je 198,09 eura.
2.Čo nie je príjem
- 25 percent z príjmu zo závislej činnosti,
- najmenej 25 percent zo starobného alebo predčasného dôchodku,
- 25 percent z invalidného dôchodku, sociálneho dôchodku z dôvodu invalidity, vdovského alebo vdoveckého dôchodku v dôchodkovom veku,
- prídavok na dieťa a príplatok k prídavku,
- ročný príjem interného študenta do 1,2-násobku životného minima,
- odmena za členstvo vo volebnej komisii,
- zvýšenie dôchodku za časť januára.
3.Čo nie je majetok
- motorové vozidlo na individuálnu prepravu ťažko zdravotne postihnutého člena domácnosti,
- jedno motorové vozidlo v hodnote do 35-násobku životného minima alebo staršie ako desať rokov.
4.Výnimky z povinnosti pracovať
- dôchodkový vek,
- invalidita nad 70 percent,
- opatrovanie.
5.Výnimky z predaja a prenájmu majetku
- nehnuteľnosť na primerané trvalé bývanie; u dôchodcov sa to neskúma,
- pôda pre potrebu domácnosti,
- hnuteľná vec chránená pred exekúciou či dotovaná niektorými dávkami.
6.Pomoc pre poberateľa dôchodku
dávka v hmotnej núdzi - 61,60 eura
ochranný príspevok - 63,07 eura
príspevok na bývanie - 55,80 eura
7.Výpočet pomoci
Suma pomoci v hmotnej núdzi sa určí ako rozdiel medzi úhrnom dávky a príspevkov na jednej a príjmom žiadateľa na druhej strane.
8.Uplatnenie nároku
Pomoc v hmotnej núdzi sa vybavuje na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny. Nárok sa uplatňuje podaním písomnej žiadosti.
Notár vybaví všetko potrebné
Notár komunikuje s katastrom elektronicky. Na trhu nie je lacnejšia alternatíva.
Právo doživotného užívania nehnuteľnosti sa zriaďuje na základe zmluvy o zriadení práva vecného bremena, ktorú uzatvára vlastník nehnuteľnosti a osoba, v prospech ktorej sa právo zriaďuje.
„Právne účinky zmluvy nastávajú jej vkladom do katastra nehnuteľností,“ hovorí prezident Notárskej komory Karol Kovács.
Obe strany sa dostavia k notárovi, predložia doklady totožnosti, zmluvu o kúpe bytu či domu.
„Účastníci doložia informáciu alebo doklady, na základe ktorých zistí, kto je vlastníkom nehnuteľnosti, ktorá bude zaťažená vecným bremenom.“
Notár na základe ich požiadaviek zabezpečí všetko potrebné.
„Notár s katastrom nehnuteľností komunikuje v elektronickej podobe. Na trhu dokáže tento úkon zabezpečiť najlacnejšie,“ tvrdí prezident komory.
Notár zároveň garantuje právnu bezchybnosť a bezpečnosť úkonu.